statystyki

Ulga dla młodych to problem pracodawcy. Jak rozliczać pracownika z "zerowym PIT-em"

autor: Katarzyna Jędrzejewska23.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 23.03.2020, 09:55
Ministerstwo Finansów wielokrotnie wyjaśniało, że decydująca o zwolnieniu z PIT jest data wypłaty (również postawienia wynagrodzenia do dyspozycji podatnikowi). Jeżeli zatrudniony kończy 26 lat w dniu wypłaty, to – według MF – przysługuje jeszcze zwolnienie z PIT. Jeśli wypłata ma miejsce dzień później, powinna być już opodatkowana

Ministerstwo Finansów wielokrotnie wyjaśniało, że decydująca o zwolnieniu z PIT jest data wypłaty (również postawienia wynagrodzenia do dyspozycji podatnikowi). Jeżeli zatrudniony kończy 26 lat w dniu wypłaty, to – według MF – przysługuje jeszcze zwolnienie z PIT. Jeśli wypłata ma miejsce dzień później, powinna być już opodatkowanaźródło: ShutterStock

Niejeden pracodawca głowi się, co ma zrobić w sytuacji, gdy potrącił zaliczkę na PIT, mimo że zatrudnionemu przysługiwało zwolnienie. Albo odwrotnie – uwzględnił ją, choć powinien pobrać podatek.

W 2020 r. nie ma już potrzeby składania przez pracowników i zleceniobiorców oświadczenia, że spełniają warunki do zwolnienia z podatku osób do 26. roku życia. Było ono wymagane w 2019 r. (konkretnie począwszy od 1 sierpnia ub.r., bo wtedy właśnie wszedł w życie nowy pkt 148 w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT). Obecnie zwolnienie działa automatycznie, bez konieczności składania oświadczenia.

gdy płatnik pobierze za dużo

– Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca mimo to „po staremu” potrącił zaliczkę na podatek i wpłacił ją do urzędu skarbowego 20 lutego? – pyta czytelniczka DGP.

Identyczny problem może się pojawić, gdy realizacja wypłaty zbiega się z dniem ukończenia przez podatnika 26 lat. Ministerstwo Finansów wielokrotnie wyjaśniało, że decydująca o zwolnieniu z PIT jest data wypłaty (również postawienia wynagrodzenia do dyspozycji podatnikowi). Jeżeli zatrudniony kończy 26 lat w dniu wypłaty, to – według MF – przysługuje jeszcze zwolnienie z PIT. Jeśli wypłata ma miejsce dzień później, powinna być już opodatkowana.

Zdaniem resortu w tym przypadku do obliczenia wieku należy stosować art. 12 par. 4 ordynacji podatkowej, a ten, jeśli idzie o obliczanie terminów, jest korzystniejszy niż art. 112 kodeksu cywilnego (w świetle którego gdyby wynagrodzenie było wypłacone w dniu ukończenia 26. urodzin, to płatnik musiałby już pobrać zaliczkę na podatek).

Gdy pieniądze schodzą z konta

Wiele problemów rodzi jednak ustalenie, który dzień należy uznać za datę wypłaty – czy dzień obciążenia rachunku bankowego pracodawcy (zleceniodawcy), czy dzień uznania rachunku podatnika.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane