statystyki

PIT z ulgą dla młodych: Jak go wypełnić?

autor: Katarzyna Jędrzejewska16.03.2020, 08:18; Aktualizacja: 16.03.2020, 10:40
PIT podatki

PIT podatkiźródło: ShutterStock

PROBLEM: Młode osoby, które skorzystały w 2019 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, mają teraz kłopot z rozliczeniem rocznym. Pytają zarówno o koszty uzyskania przychodu, kwotę zmniejszającą podatek, jak i odliczanie składek ZUS. Czy uwzględniać je, skoro dochody są zwolnione z PIT? A jeśli brać pod uwagę, to w jakim zakresie? Odpowiadamy dziś na te pytania. Tekst autoryzowaliśmy w Ministerstwie Finansów.

Sytuację komplikuje to, że w ubiegłym roku były dwie ważne nowelizacje ustawy o PIT i nie da się odpowiedzieć na pytanie o podatkowe koszty tylko na podstawie jednej z nich – tej dotyczącej zwolnienia z podatku do 26. roku życia. Trzeba też brać pod uwagę drugą, która nie tylko obniżyła stawkę PIT do 17 proc. od 1 października 2019 r. (za cały rok podatkowy 2019 – stawka wynosi więc 17,75 proc.), ale też podwyższyła pracownicze koszty uzyskania przychodu.

Pierwsza nowelizacja to ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1394). Weszła ona w życie 1 sierpnia 2019 r.

Druga to ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1835). W dużej mierze weszła ona w życie 1 października 2019 r.

Kto ma kłopot


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adrian(2020-03-16 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję za rzetelne wyjaśnienie sprawy, w internecie jest bardzo dużo sprzecznych informacji jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodu przy korzystaniu z ulgi dla młodych. Miejmy tylko nadzieję, że za kilka lat skarbówka nie zmieni nagle interpretacji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane