Niektórzy kredytobiorcy mogą już skorygować swoje PIT

autor: Agnieszka Pokojska11.03.2020, 07:25; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:35
PIT podatek

PIT podatekźródło: ShutterStock

Osoby, którym w 2019 r. banki umorzyły kredyt mieszkaniowy lub naliczyły ujemne oprocentowanie, a przychód z tego tytułu uwzględniły w rocznym zeznaniu, teraz powinny złożyć korektę rozliczenia – wskazało Ministerstwo Finansów w opublikowanym wczoraj komunikacie.

O problemie kredytobiorców pisaliśmy tydzień temu w artykule „Minister zwleka, kredytobiorcy znaleźli się w potrzasku” (DGP nr 45/2020). Chodzi o to, że mimo zapowiedzi nadal nie zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych kredytobiorców m.in. za 2019 r. Jest ono potrzebne, aby osoby, które zaciągnęły kredyt przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe, mogły nie płacić podatku m.in. od umorzonych kredytów, odsetek, a także ujemnego oprocentowania (w przypadku kredytów frankowych). Co do zasady jest to bowiem przychód podlegający opodatkowaniu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane