Osoby, którym w 2019 r. banki umorzyły kredyt mieszkaniowy lub naliczyły ujemne oprocentowanie, a przychód z tego tytułu uwzględniły w rocznym zeznaniu, teraz powinny złożyć korektę rozliczenia – wskazało Ministerstwo Finansów w opublikowanym wczoraj komunikacie.
O problemie kredytobiorców pisaliśmy tydzień temu w artykule „Minister zwleka, kredytobiorcy znaleźli się w potrzasku” (DGP nr 45/2020). Chodzi o to, że mimo zapowiedzi nadal nie zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych kredytobiorców m.in. za 2019 r. Jest ono potrzebne, aby osoby, które zaciągnęły kredyt przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe, mogły nie płacić podatku m.in. od umorzonych kredytów, odsetek, a także ujemnego oprocentowania (w przypadku kredytów frankowych). Co do zasady jest to bowiem przychód podlegający opodatkowaniu.
Ponieważ przepisy o zaniechaniu poboru daniny za 2019 r. nie zostały wydane, banki musiały wykazać ten przychód w informacjach PIT-11 i przesłać je fiskusowi do końca stycznia, a podatnikom do 2 marca.
W piśmie do Związku Banków Polskich wiceminister finansów Jan Sarnowski twierdził, że jest jeszcze czas na przygotowanie odpowiednich przepisów. Muszą one bowiem wejść w życie najpóźniej do 30 kwietnia 2020 r. Teraz w opublikowanym komunikacie resort zapewnił, że prace nad rozporządzaniem są finalizowane.
– Objęte nim przychody – wykazane we wcześniej sporządzonych przez bank PIT-11 – nie będą opodatkowane. Oznacza to, że nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym – podkreślił resort. Dodał też, że osoby, które już rozliczyły roczny PIT (zarówno elektronicznie, jak i papierowo) i uwzględniły te kwoty w rozliczeniu, powinny złożyć korektę. Ci, którzy chcą skorzystać z usługi Twój e-PIT, muszą pamiętać, że rozliczenie sporządzone przez skarbówkę zawiera dane z PIT-11 przesłanego przez bank. Dlatego, zanim zaakceptują i wyślą rozliczenia, powinni skorygować swoje zeznanie i odjąć odpowiedni przychód (z PIT-11 od banku). Skarbówka tego sama nie zrobi nawet, gdy rozporządzenie wejdzie w życie.