W urzędach skarbowych startuje „akcja PIT”. Od 15 lutego 2020 r. można składać zeznanie roczne za 2019 r. Najprościej zrobić to przez internet poprzez usługę Twój e-PIT. Pojawią się w niej nowości związane m.in. z rozliczeniem ulg i mikrorachunkiem.

15 lutego to sobota, ale Ministerstwo Finansów zapowiada, że już tego dnia zacznie działać usługa Twój e-PIT, która jest najprostszym sposobem na rozliczenie się przez internet. By umożliwić jej strat, do godz. 23.59 w piątek 14 lutego resort zaplanował prace serwisowe.

Jak działa Twój e-PIT? Po wejściu na stronę podatki.gov.pl i wprowadzeniu swoich danych, znajdziemy przygotowany przez skarbówkę formularz. Można go po prostu zaakceptować, informacje wpisane w rubrykach skorygować lub uzupełnić (np. by skorzystać z jakiejś nieuwzględnionej ulgi lub wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy podarować 1 proc. podatku), ewentualnie odrzucić gotowe zeznanie i samemu wypełnić formularz.

Uwaga, jeżeli ktoś nie korzysta z profilu zaufanego, przed wypełnieniem e-PIT-u powinien znaleźć swój PIT złożony rok temu. By zalogować się w usłudze, trzeba bowiem znać kwotę przychodu oraz kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty za 2018 r.
ZOBACZ TEŻ: PIT 2020. Komentarz

Również w sobotę 15 lutego dodatkowy dyżur będzie pełnić Krajowa Informacja Skarbowa. Tego dnia w godz. 7-15 z pytaniami o rozliczenie roczne i e-PIT można dzwonić na infolinię: 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych), 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych), +48 22 330 03 30 (z zagranicy). W dni robocze infolinia działa w godz. 7-18, z ekspertami będzie można korespondować też mailowo.

PIT także w urzędzie i galerii handlowej

PIT za 2019 r. można rozliczyć również w tradycyjny sposób. Papierowe druki składa się w urzędzie skarbowym lub wysyła pocztą, dodatkowo w sobotę 21 marca skarbówka będzie dyżurować w wybranych galeriach handlowych, by umożliwić podatnikom rozliczenie się w przerwie między zakupami. Działać będą również inne formy składania zeznań przez internet, np. aplikacja eDeklaracje. Organy skarbowe zachęcają jednak, by korzystać z usługi Twój e-PIT. Nawet, jeżeli ktoś pofatyguje się osobiście do urzędu, będzie mógł to zrobić na stoisku komputerowym z dostępem do internetu – skarbówki w całej Polsce dostaną blisko 600 takich zestawów.

Twój e-PIT będzie działać drugi rok z rzędu. Za pośrednictwem tej usługi do urzędów wpłynęło prawie 7 mln zeznań za 2018 r. od podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało 8,8 miliona osób. Już w zeszłym roku system umożliwiał także składanie druków PIT-OP. To formularz dla emerytów, za których PIT-y rozlicza ZUS, ale chcą wskazać organizację, której przekażą 1 proc. podatku. Takich e-druków wpłynęło ok. 96 tys.

Nowe formularze w usłudze Twój e-PIT

W 2020 roku Twój e-PIT może okazać się jeszcze bardziej popularny, Ministerstwo Finansów uzupełniło go bowiem o nowe funkcjonalności. Poza dostępnymi od zeszłego roku formularzami PIT-37 (m.in. dla pracujących na etacie, zleceniu lub umowie o dzieło) i PIT-38 (da osiągających przychody kapitałowe), w wersji elektronicznej pojawią się gotowe zeznania PIT-28 i PIT-36. Niestety, wielu podatników rozliczających się na tych drukach i tak będzie musiało zrobić to ręcznie, skarbówka automatycznie nie wprowadzi bowiem danych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Gotowy e-PIT znajdą za to m.in. osoby osiągające dochody z najmu lub zagranicznych rent i emerytur.

Twój e-PIT, ulga na dziecko i ulga dla młodych

Twój e-PIT uwzględnia najpopularniejszą preferencję podatkową, czyli ulgę na dzieci. Uprawnieni do niej rodzice i opiekunowie nie muszą samemu wypełniać stosownych rubryk w przygotowanym przez skarbówkę formularzu. W zeszłym roku samodzielnie trzeba było wskazać ulgę na niedawno urodzone dziecko, a także na dziecko pełnoletnie, które nadal się uczy. Te mankamenty, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, zostały usunięte. W komunikacie resortu czytamy: „nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r.”.

Automatycznie uwzględniona w usłudze Twój e-PIT będzie też ulga dla młodych, która zwalnia z podatku osoby do 26. roku życia pracujące na etacie lub zleceniu, jeśli nie zarobiły więcej niż określony limit. Młodzi podatnicy powinni jednak dokładnie sprawdzić poprawność danych, ulga jest bowiem nowa i jej rozliczanie sprawiało nieco problemów pracodawcom, a to właśnie na informacjach od firm bazuje skarbówka, przygotowując gotowe zeznania. O tym, jak uwzględnić ulgę dla młodych na najpopularniejszym formularzu PIT-37, pisaliśmy w tekście: PIT za 2019 r. Korzystam z ulgi dla młodych. Jak mam wypełnić formularz PIT 37.

Jeśli komuś przysługiwała w 2019 r. ulga dla młodych, a nie poinformował o tym pracodawcy i ten odprowadzał z jego pensji zaliczki na podatek, może liczyć na spory zwrot podatku. Twój e-PIT wyliczy należną mu kwotę.

W zeznaniu rocznym można skorzystać też z innych ulg, których fiskus w e-PIT-ach automatycznie nie uwzględni, bo nie ma wiedzy o tym, czy dany podatnik jest do nich uprawniony. Trzeba więc dodać je samemu. Dotyczy to m.in. ulgi na internet, termomodernizacyjnej, dla darczyńców i krwiodawców.

PIT za 2019 r. a mikrorachunek

Od 1 stycznia 2020 r. podatki PIT, CIT i VAT płaci się wyłącznie na mikrorachunek, czyli indywidualny numer konta specjalnie do rozliczeń ze skarbówką. Większość podatników wypełniających najpopularniejszy druk PIT-37 nie musi się tym przejmować. Podatek PIT z ich pensji pobiera pracodawca i to wpłaca należną kwotę na swój mikrorachunek. Zwrot podatku można zaś otrzymać na zwykłe konto w banku, jego numer wskazuje się w formularzu PIT.

Obowiązek zapłaty na mikrorachunek czeka jednak tych podatników, którzy w zeznaniu rocznym wykażą niedopłatę. Wówczas jednak usługa Twój e-PIT ma automatycznie wskazać właściwy mikrorachunek, na który należy dokonać przelewu.

Kiedy można liczyć na zwrot podatku w 2020 r.

Urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku w terminie 45 dni od jego otrzymania (gdy ktoś rozliczał się przez internet) lub trzy miesiące (przy zeznaniach składanych w tradycyjnej formie). Pierwszy dzień na złożenie formularza to 15 lutego, nawet jeśli ktoś wysłał druk wcześniej, termin na zwrot będzie więc liczony od 15 lutego.

Pod koniec lutego w usłudze Twój e-PIT będzie można sprawdzić, na jakim etapie jest zwrot nadpłaty.

PIT za 2019 r. Do kiedy trzeba złożyć zeznanie

Zeznanie PIT powinien złożyć każdy, kto w zeszłym roku osiągnął opodatkowane dochody. Należy to zrobić do 30 kwietnia 2020 r. Podatnicy płacący ryczałt muszą jednak złożyć PIT-28 lub PIT-28S już do 2 marca 2020 r.

Jeżeli ktoś w ogóle nie zainteresuje się swoim zeznaniem rocznym, formularz PIT-37 lub PIT-38 zostanie uznany za złożony w takiej formie, w jakiej przygotowała go administracja skarbowa. Takie podejście może mieć jednak negatywne konsekwencje. Podatnik w porę nie wychwyci ewentualnych błędów, nie skorzysta z niektórych ulg i później otrzyma zwrot podatku, zeznanie będzie bowiem uznane za złożone z najpóźniejszą możliwą datą. Za automatycznie złożone nie będą uznawane inne formularze, np. PIT-36 i PIT-28.