statystyki

Zerowy PIT dla młodych do 26 lat wpływa na ulgę prorodzinną

autor: Magdalena Majkowska05.08.2019, 17:00; Aktualizacja: 19.08.2019, 12:26
Podatnicy wychowujący dzieci w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą uwzględniać dwie zasadnicze ulgi, które przysługują również na dzieci pełnoletnie.

Podatnicy wychowujący dzieci w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą uwzględniać dwie zasadnicze ulgi, które przysługują również na dzieci pełnoletnie.źródło: ShutterStock

W limicie dochodów dziecka na potrzeby stosowania ulgi prorodzinnej oraz rozliczenia jako samotny rodzic należy uwzględniać dochody objęte ulgą dla młodych.

Od 1 sierpnia obowiązuje nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dla osób poniżej 26. roku życia (zerowy PIT dla młodych). Takie osoby nie muszą płacić podatku dochodowego w ramach limitu kwotowego w wysokości 85 528 zł (od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. obowiązuje niższy limit – 35 636,67 zł). W związku z wprowadzeniem nowej ulgi zmodyfikowano przepisy dotyczące preferencji podatkowych, z których korzystają rodzice.

Podatnicy wychowujący dzieci w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą uwzględniać dwie zasadnicze ulgi, które przysługują również na dzieci pełnoletnie. Jedna to wspólnie rozliczenie z dzieckiem, adresowane do osób samotnie wychowującym dzieci. Druga to jedna z najpopularniejszych ulg podatkowych – ulga prorodzinna. Obie preferencje dotyczą także dzieci pełnoletnich, uczących się, do ukończenia 25 lat (w zerowym PIT granica wieku to 26 lat). Muszą one jednak spełniać także kryterium dochodowe. Dziecko nie może w roku podatkowym uzyskać dochodu przewyższającego kwotę 3089 zł (limit obejmuje dochody objęte skalą podatkową oraz z kapitałów pieniężnych).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane