"Za taką zmianą przemawia postępująca elektronizacja sądowego postępowania egzekucyjnego oraz wzgląd na skuteczność egzekucji sądowej z nieruchomości. Zebrane w tym zakresie doświadczenia wskazują na większą skuteczność licytacji elektronicznych" - przekonuje resort sprawiedliwości, który przygotował projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, w jego uzasadnieniu.

Rząd zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej zostały wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego we wrześniu 2021 roku.

Wówczas jednak - zgodnie z dodanym zapisem w Kpc - zastrzeżono, że "sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej przeprowadza się na wniosek wierzyciela". Dlatego - jak zwraca uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości - zgodnie z obecnym brzmieniem Kpc licytacja elektroniczna może zostać przeprowadzona jedynie na wniosek wierzyciela, a jeżeli wierzyciel takiego wniosku nie złoży, przeprowadzana jest licytacja publiczna.

"Proponowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zmierza do odwrócenia dotychczasowej zasady i przyznania priorytetu licytacji elektronicznej" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

W związku z tym w projekcie przewidziano wprowadzenie do Kpc m.in. przepisu mówiącego, że "komornik dokonuje sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej, chyba że przed uprawomocnieniem się opisu i oszacowania wierzyciel zażąda sprzedaży w drodze licytacji publicznej". "Jeżeli nieruchomość została zajęta na zaspokojenie kilku wierzytelności dochodzonych przez różnych wierzycieli, żądanie takie może zgłosić którykolwiek z wierzycieli" - dodano w proponowanym przepisie.

Wierzyciel zdecyduje o formie licytacji

Po dokonanej zmianie - jak wskazało MS - to "licytacja publiczna następowałaby jedynie na żądanie wierzyciela albo co najmniej jednego wierzyciela, w przypadku, gdy licytacja z nieruchomości następuje na zaspokojenie więcej niż jednego wierzyciela".

Do egzekucji z nieruchomości wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie planowanej nowelizacji stosowane byłyby przepisy w brzmieniu dotychczasowym.

Planowana nowelizacja jest kolejnym rozwinięciem funkcjonującego systemu elektronicznych licytacji. Najwcześniej wprowadzono elektroniczne licytacje ruchomości, np. samochodów. Przepisy dające taką możliwość weszły w życie w 2017 r., później jeszcze trwały prace nad stworzeniem i udoskonaleniem sytemu informatycznego. (PAP)