Ministerstwo Sprawiedliwości chce przywrócić komornikom sądowym możliwość pracy do 70. roku życia. Tym bardziej że sądy pozwalają im dłużej pracować, niż wynika to z polskich przepisów. Są one bowiem niezgodne z unijnymi.
Wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów propozycja dotyczy zmiany art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o komornikach sądowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1458 ze zm.). Zgodnie z nim dzisiaj minister sprawiedliwości z urzędu odwołuje komornika z zajmowanego stanowiska, jeśli ukończył on. 65. rok życia. Nowelizacja ma zmienić ten wiek na 70 lat.
Do końca 2018 r. komornicy mogli wykonywać swój zawód właśnie do 70. roku życia. Z początkiem 2019 r. weszły w życie przepisy, które obniżyły granice wiekowe o pięć lat. Od początku budziło to spore kontrowersje. Ówczesne władze MS tłumaczyły potrzebę zmian specyfiką czynności wykonywanych przez komorników zwłaszcza w terenie. Ich zdaniem wymagają one szczególnie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Decyzje ministra sprawiedliwości odwołujące komorników na podstawie nowych przepisów z momentem ukończenia 65. roku życia szybko zaczęły być kwestionowane przed sądami administracyjnymi. W wyniku tych skarg ukształtowała się linia orzecznicza uznająca przewidziane ograniczenie wiekowe za dyskryminację bezpośrednią, zakazaną w art. 2 ust. 2 lit. a dyrektywy 2000/78/WE ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.
„Żadna z czynności egzekucyjnych nie wymaga od komorników szczególnej sprawności fizycznej, a w szczególności takiej, która wyróżniałaby ich na tle innych zawodów prawniczych. Tymczasem notariusze, prokuratorzy, sędziowie mogą sprawować swój urząd do ukończenia 70 roku życia (…)” – zauważył w uzasadnieniu wyrok z 30 czerwca 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 582/21). W związku z potwierdzoną innymi wyrokami linią orzeczniczą MS proponuje przywrócenie wcześniejszej granicy wiekowej.
Te same zmiany, z analogicznych powodów, obejmą asesorów komorniczych. Nowelizacja ma również znieść maksymalny czas trwania asesury komorniczej wynoszący obecnie sześć lat. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów