Podczas tegorocznej, piątej już edycji, uczestnicy skupią się na drogach dojścia do zawodów prawniczych. Stąd tematy wystąpień, począwszy od modelu kształcenia studentów prawa, zadań samorządu radcowskiego w procesie aplikacji i egzaminu radcowskiego, ewolucji aplikacji adwokackiej czy roli Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w procesie w kształceniu przyszłych sędziów i prokuratorów. Zdaniem organizatorów wydarzenia doświadczenia związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza z ostatnich lat, pokazują, że modele normatywne dostępu do zawodów prawniczych wymagają co najmniej przemyślenia, a być może zmiany. Dyskusja będzie też dotyczyć praworządności, w tym m.in. postawy sędziów wobec konkursów przeprowadzanych przez Krajową Radę Sądownictwa w latach 2018–2023 czy etosu sędziego Trybunału Sprawiedliwości.
„Układ konferencji został skonstruowany w oparciu o kilka założeń. Pierwsze z nich sprowadza się do tezy, zgodnie z którą niezależnie od posiadanych przez prawnika wiedzy i umiejętności, przymiotem, jakim powinien się on cechować bez względu na to, czy jest adwokatem, sędzią czy radcą prawnym, jest nieskazitelność charakteru. Drugie z założeń oparte jest na oczywistej konstatacji, że w polskim modelu dostępu do zawodów prawniczych ważną rolę odgrywają szeroko rozumiane instytucje” – piszą o tegorocznej edycji organizatorzy.
Radomskie Spotkania Prawników to wspólna inicjatywa radomskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach, Okręgowej Rady Adwokackiej w Radomiu oraz Wydziału Prawa Administracji Uniwersytetu Radomskiego.
DGP objął wydarzenie patronatem medialnym.©℗