„Jednym z czynników, które miały istotny wpływ na liczbę postępowań konkursowych przeprowadzonych w 2023 r. przez Krajową Radę Sądownictwa, była dokonana w 2022 r. zmiana regulaminu KRS” – pisze w odpowiedzi na pytania DGP Ewa Łosińska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu na naszych łamach, prace w KRS w sposób widoczny zwolniły w 2023 r. Taki wniosek nasuwa się po lekturze sprawozdania z zeszłorocznych prac tego organu, które trafiło niedawno do Sejmu. Z dokumentu wynika bowiem, że KRS przeprowadziła o 186 postępowań konkursowych mniej niż w 2022 r. i aż o 578 w porównaniu z 2021 r. W efekcie spadła też liczba nominacji sędziowskich – o ile bowiem w 2021 r. było ich 980, a rok później niewiele mniej, bo 822, to w zeszłym roku aktów powołania na urząd sędziego zostało wręczonych przez prezydenta zaledwie 582.

W odpowiedzi na pytania DGP rzecznik prasowy KRS tłumaczy, że to efekt przede wszystkim zmian, jakich dokonano w regulaminie KRS.

„Wprowadzono bowiem zasadę wysłuchania przez radę kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym oraz w Naczelnym Sądzie Administracyjnym na posiedzeniu plenarnym. Doświadczenie wskazuje, że wysłuchania kandydatów, którym członkowie KRS zadają często trudne pytania, trwają wiele godzin. Spowodowało to wydłużenie procedury przed KRS, a także przesunięcie innych postępowań nominacyjnych na kolejne posiedzenia” – wyjaśnia Łosińska. Jak informuje, w 2023 r. tego rodzaju postępowań przeprowadzono: siedem do SN – łącznie 35 kandydatów, cztery do NSA – łącznie 22 kandydatów.

„Wprowadzona zmiana w istotny sposób wpłynęła więc na liczbę rozpoznanych postępowań nominacyjnych. W poprzednich latach nie było wysłuchań kandydatów do SN i NSA” – podkreśla rzecznik.

Dodatkowo, zauważa Ewa Łosińska, zmiana składu reprezentacji parlamentu w KRS po 15 października 2023 r. spowodowała na początku spowolnienie prac.

„Był to skutek zachowania części parlamentarzystów na posiedzeniach” – zauważa rzecznik prasowy KRS.

Po wskazanej dacie z ramienia Sejmu w radzie zasiedli posłowie KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i Piotr Kropiwnicki, a także poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch oraz Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy. Z kolei Senat reprezentują: Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Maria Ujazdowski z Trzeciej Drogi. Zastąpili oni w KRS parlamentarzystów wybranych przez poprzednią większość rządzącą, m.in. posłów PiS Arkadiusza Mularczyka i Marka Asta.©℗