Prokuratura Krajowa poinformowała, że jej wydział spraw wewnętrznych wszczął śledztwo w sprawie 20 sędziów, członków Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 roku. Zarzuca się im przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędziów

"Prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, po rozpoznaniu zawiadomienia wszczął w dniu 11 czerwca śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez 20 sędziów członków KRS w okresie od 2017 r., tj. o czyn z art. 231 § 1 i 2 kk" - poinformowała w środę w mediach społecznościowych Prokuratura Krajowa.

Zawiadomienie w tej sprawie złożyło w marcu sędziowskie stowarzyszenie Iustitia. Dotyczyło ono zarówno członków tzw. neo-KRS, jak i tych sędziów, którzy podpisywali listy poparcia dla nich.

Kontrowersje wokół niezależności sędziowskiej i działalności neo-KRS

"Chodzi przede wszystkim o to, że nie bronili (oni) niezależności sędziowskiej" - wyjaśnił PAP sędzia i rzecznik prasowy Iustiti Bartłomiej Przymusiński. Jak dodał, "uczestniczyli (oni) w działalności niekonstytucyjnego organu, który podejmował niekonstytucyjne decyzje".(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ mrr/