Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego wprowadzający możliwość sprzedaży nieruchomości w ramach egzekucji komorniczej przez internet jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Na czym będzie polegać to rozwiązanie?
- Nowa regulacja przyspieszy i zwiększy efektywność egzekucji z nieruchomości, zniweluje problem zmów między licytantami, pozwoli na uzyskanie najlepszej ceny i wpłynie na poprawę transparentności licytacji - mówi w rozmowie z DGP Anna Dalkowska, była wiceminister sprawiedliwości, która odpowiadała za projekt zmian w procedurze cywilnej.
Projekt zakłada wprowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej (projektowane art. 9861–98611). Jest to wzorowane na sprawdzonym już rozwiązaniu, tj. aukcji elektronicznej ruchomości. Regulacja ta ma na celu rozwiązanie kilku problemów, które zostały dostrzeżone przy licytacji prowadzonej w formie dotychczasowej. Po pierwsze, przyspieszy i zwiększy efektywność egzekucji z nieruchomości, która ze względu na wielość podmiotów w niej uczestniczących jest szczególnie długotrwała. Po drugie, zniweluje problem zmów między licytantami w celu obniżenia ceny nabycia i wpłynie na poprawę transparentności licytacji – przetarg odbywający się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego uniemożliwi bowiem tego typu działania. Wreszcie sprzedaż nieruchomości w drodze aukcji pozwoli na uzyskanie najbardziej korzystnej ceny, co jest pożądane z punktu widzenia nie tylko interesów wierzycieli i dłużników, lecz także z punktu widzenia interesów finansowych państwa, gdyż obniża koszty egzekucji.
Pozostało
90%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama