Leciwy Windows 95 obchodzi właśnie swoje 18-lecie. Pomimo upływu czasu, wszyscy doskonale pamiętamy system operacyjny, który zmienił Microsoft w prawdziwego technologicznego giganta. Niestety nie wszyscy mieli tyle szczęścia, co gigant z Redmond. O niektórych OS-ach pamiętają dziś już tylko ich twórcy i grupy oddanych użytkowników. Przedstawiamy 10 nieco zapomnianych systemów operacyjnych.
1
BeOS
Rok: 1991
Firma: Be Inc.
BeOS został napisany w 1991 roku i oferował spore możliwości multimedialne. W 1995 roku Apple złożyło ofertę kupna Be Inc., opiewającą na 125 milionów dolarów. Prezes firmy Jean-Louis Gassee odrzucił jednak tę propozycję. 6 lat później Be Inc. trafiło w ręce firmy Palm za... 11 milionów dolarów.
Wikimedia Commons
2
Wikimedia Commons
3
Arthur
Rok: 1987
Firma: Commodore International
Arthur sprzedawany był razem z pierwszymi komputerami Archimedes. Nie wyróżniał się niczym szczególnym, a jego niewątpliwą wadą była jednozadaniowość. Co ciekawe, następca Arthura system RISC OS, do dziś cieszy się sporą popularnością. Napędza m.in. serię minikomputerów Raspberry Pi.
Wikimedia Commons
4
XTS-400
Rok: 1992
Firma: BAE Systems
XTS-400 to jeden z najbardziej stabilnych, bezpiecznych i niezawodnych systemów operacyjnych w historii. Nie dziwi więc fakt, że wciąż wykorzystywany jest w technologiach wojskowych.
ShutterStock
5
Wikimedia Commons / Tom Raftery
6
Symbian
Rok: 1998
Firma: Nokia
Jeszcze kilka lat temu Symbian był jednym z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych na świecie. Dziś jest tylko wspomnieniem. W 2011 roku Nokia zdecydowała się na "wygaszenie" Symbiana, a topowe urządzenia fińskiego producenta pracują dziś na systemie Windows Phone.
Wikimedia Commons
7
MS-DOS
Rok: 1981
Firma: Microsoft
Legendarny system Microsoftu liczy sobie już 32 lata. MS-DOS doczekał się 8 wersji, a ostatnia z nich została wydana w 2000 roku. Mimo braku implementacji MS-DOS'a w nowszych wersjach Windowsa, nadal można korzystać z niektórych jego poleceń. W polu "uruchom" wystarczy wpisać komendę: "cmd".
Inne
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję