Wraz z przejęciem przez przez Microsoft komórkowego biznesu Nokii kończy się pewna era w historii fińskiego koncernu. Jeszcze w 2006 roku, co trzeci sprzedawany na świecie telefon był dziełem Finów. Dziś Nokia posiada zaledwie 3% udziału w globalnym rynku smartfonów. Warto przyjrzeć się największym wzlotom i upadkom w historii firmy, która na zawsze zmieniła świat nowych technologii.
1
1963 – Telefonia
Nokia stawia swoje pierwsze kroki w telekomunikacji, przygotowując specjalistyczne radiowe telefony dla wojska i służb ratowniczych. Co ciekawe, w tym samym roku na świat przychodzi ostatni CEO firmy przed jej przejęciem przez Microsoft – Stephen Elop.
ShutterStock
2
Media
3
1987 – "Gorba Phone"
Mobira Cityman to pierwszy przenośny telefon komórkowy. Nazywany był żartobliwie "Gorba Phone" na cześć przywódcy KPZR Michaiła Gorbaczowa, który chętnie korzystał z telefonu Nokii.
Mobira Cityman to pierwszy przenośny telefon komórkowy. Nazywany był żartobliwie "Gorba Phone" na cześć przywódcy KPZR Michaiła Gorbaczowa, który chętnie korzystał z telefonu Nokii.">
Bloomberg / Alexander Zemlianichenko Jr
4
1992 - GSM
Firma postanawia skoncentrować swoją działalność na telefonach komórkowych oraz mobilnej infrastrukturze. W tym samym roku Nokia prezentuje swój pierwszy telefon komórkowy pracujący w standardzie GSM.
ShutterStock
5
1998 – Lider
W 1998 Nokia jest już liderem światowego rynku telefonów komórkowych. Rok później Finowie prezentują Nokię 3210 – telefonu który do dziś kojarzony jest z największymi sukcesami firmy.
Bloomberg / Henrik Kettunen
6
2002 – 3G
Na rynku pojawia się Nokia 6650, pierwszy telefon komórkowy 3G, który umożliwiał przeglądanie zasobów sieci.
Wikimedia Commons
7
2002 – Symbian
Nokia 7650 to pierwszy telefon Nokii pracujący na systemie operacyjnym Symbian, który od tej pory napędzał większość urządzeń fińskiego giganta. W lutym 2011 roku Nokia nawiązuje partnerstwo z Microsoftem, a na jej topowe smartfony trafia system Windows Phone. Dni Symbiana są policzone.
Bloomberg / Henrik Kettunen
8
2003 – 200 milionów
Swoją premierą ma Nokia 1100. Urządzenie sprzedaje się na świecie w ponad 200 milionach egzemplarzy, co czyni go najlepiej sprzedającym się telefonem komórkowym w historii. W tym samym roku na rynku pojawia się N-Gage – połączenie telefonu komórkowego i przenośnej konsoli do gier. Jest to jedna z największych rynkowych klap w historii fińskiego koncernu.
Bloomberg
9
2009 – Kryzys
Nokia notuje pierwszą kwartalną stratę od ponad dekady. Wpływ na coraz gorszą sprzedaż urządzeń fińskiego koncernu ma debiut pierwszego iPhone’a (2007) oraz premiera mobilnego systemu operacyjnego Google’a – Androida (2008). Dziś smartfony z Androidem posiadają ponad 60% udziału w rynku.
Bloomberg / Henrik Kettunen
10
2010 – Microsoft
We wrześniu stanowisko CEO Nokii obejmuje Kanadyjczyk Stephen Elop – pierwszy sternik firmy spoza Finlandii. W 2011 roku Nokia nawiązuje strategiczne partnerstwo z Microsoftem.
Bloomberg / Simon Dawson
11
2011 – Cięcia
We wrześniu firma ogłasza plan cięcia etatów. W 2011 roku pracę traci 14 tysięcy osób. Kolejne cięcia w lutym 2012 roku obejmuję ponad 4 tysiące etatów.
ShutterStock
12
2012 – Sprawa honoru
W marcu na Finów spada kolejny cios. Nokia traci pozycję największego producenta telefonów komórkowych na rzecz koreańskiego Samsunga. Na początku 2013 roku Nokia traci pozycję lidera również na swoim rodzimym rynku.
Bloomberg / Seong Joon Cho
13
2012 – Lumia 920
Nowy flagowy smartfon Nokia Lumia 920 ma przywrócić Finom dawną świetność. W ciągu pierwszych trzech miesięcy od premiery, sprzedano zaledwie 4,4 miliony egzemplarzy smartfona. W tym samym czasie na świecie rozeszło się ponad 47 milionów egzemplarzy nowego iPhone’a.
Bloomberg / David Paul Morris
14
2013 – Koniec ery
Microsoft dokonuje zakupu mobilnego oddziału Nokii za 7,18 miliardów dolarów, wraz z 32 tysiącami pracowników oraz kadrą kierowniczą. Do Redmond trafia również Stephen Elop, który obecnie uznawany jest za faworyta do objęcia schedy po Stevie Ballmerze.
Bloomberg / Ville Mannikko
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję