statystyki

Siła ośmiu znaków - jak stworzyć bezpieczne hasło

autor: Adam Wódz19.12.2015, 17:00
praca, komputer

Hasła – te bezpieczne – generowane są często przez automaty i próba ich zapamiętania stanowi nie lada wyzwanie dla użytkownikówźródło: ShutterStock

"Używaj bezpiecznego hasła” – to jedna z najczęstszych porad dotyczących bezpieczeństwa w świecie nowych technologii. Spotykamy się z nią tak często, w pracy jak i poza nią, że powinniśmy zdawać sobie doskonale sprawę z tego, jak takie hasło powinno wyglądać i jak należy z niego korzystać. Ale jak to wygląda w praktyce?

Powszechnie znany jest wzorzec dobrego hasła – powinno mieć nie mniej niż osiem znaków i zawierać zarówno małe, jak i wielkie litery oraz cyfry lub znaki specjalne. Wymóg taki jest określony m.in. w ustawie o ochronie danych osobowych i dotyczy kont użytkowników przetwarzających dane osobowe w systemach informatycznych podłączonych do internetu. Co więcej – ustawa wymaga, aby takie hasła były zmieniane nie rzadziej niż co 30 dni. I jest to z pewnością polityka gwarantująca używanie silnych haseł, ale... z punktu widzenia audytorów bezpieczeństwa ma ona jedną olbrzymią wadę!

Hasła – te bezpieczne – generowane są często przez automaty i próba ich zapamiętania stanowi nie lada wyzwanie dla użytkowników. Zwłaszcza jeśli potrzeba taka występuje przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiste zatem staje się, że każdy użytkownik swoje bezpieczne hasło będzie chciał gdzieś zapisać. I tutaj można by mnożyć przypadki haseł zapisanych w sposób, który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego: od karteczek samoprzylepnych na monitorze lub pod klawiaturą do wydruków upublicznionych na tablicach ściennych. W rezultacie mamy więc efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego.

Aby zastanowić się nad tym problemem, należy przeanalizować najpierw jego źródło. Wzorzec silnych haseł został oparty na doświadczeniach płynących z analizy przeprowadzanych na nie ataków. Warto wiedzieć, że ataki takie mogą polegać na próbach odgadnięcia hasła lub też jego złamania.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane