statystyki

Polska słono zapłaci za swój rekord w cyberpiractwie

autor: Krzysztof Majdan23.11.2015, 07:53; Aktualizacja: 23.11.2015, 10:46
internet, uzależnienie, komputer

Polska wciąż przoduje w piractwie komputerowym.źródło: ShutterStock

Ponad połowa oprogramowania używanego w Polsce jest nielegalna. Ale też te licencjonowane są u nas droższe niż w innych krajach UE.

Do końca października na mocy ugód i wyroków sądowych łączna wartość odszkodowań za korzystanie z nielegalnego oprogramowania wyniesie co najmniej 4,4 mln zł. Pieniądze te otrzymają firmy będące członkami BSA – światowej organizacji non profit zrzeszającej producentów zamkniętego oprogramowania komputerowego. To rekord. W 2012 i w 2013 r. były to kwoty rzędu 1,5 mln zł, w 2014 r. – 1,3 mln zł.

Skąd ten wzrost? Jak tłumaczy Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce, przyczyn jest kilka. Po pierwsze – organy ścigania wzięły się do pracy. Zgodnie z zeszłorocznymi wytycznymi ministra spraw wewnętrznych przy każdej wojewódzkiej komendzie Policji powstały jednostki zajmujące się zwalczaniem cyberprzestępczości. – Zaczęły działać w tym roku i widać efekty. Okazuje się, że ich powołanie było dobrą decyzją – zaznacza Witucki.

Donoszą uprzejmie

Kolejny powód to wzrost liczby zgłoszeń o piractwie komputerowym. BSA udostępnia formularz, w którym anonimowo można zgłosić przypadki naruszania warunków licencyjnych oprogramowania. – Do BSA trafiają setki zgłoszeń. W tym roku ich liczba wzrosła o 170 proc. w porównaniu do 2014 r. – zdradza Witucki. – Te zgłoszenia są bardziej precyzyjne, wiarygodne, co znacznie ułatwia ich weryfikację – dodaje.

Polska wciąż przoduje w piractwie komputerowym. Z danych BSA wynika, że odsetek pirackich kopii oprogramowania będących w użyciu przekraczał w 2014 r. 51 proc. Ale jest coraz lepiej. Dla porównania w 2007 r. odsetek pirackiego oprogramowania przekraczał 57 proc., w 2011 r. – 53 proc.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • cd(2015-11-27 17:55) Zgłoś naruszenie 30

  Zapłacić powinien pan Boni, który przez 7 lat brał pieniądze za to - zwiał do Brukseli

  Odpowiedz
 • Lisu(2015-11-23 22:44) Zgłoś naruszenie 20

  Dlatego należny używać oprogramowania otwartego. Oczywiście nie wszędzie można je wykorzystywać, ale w większości zastosowań zawsze znajdzie się jakaś alternatywna aplikacja w BSD czy Linux. I coby nie mówić, ale większość komórek to w zasadzie Linux wszystkie routery to Linux / BSD. Większość serwerów to Linux. Ostatnio komputery pokładowe w samochodach to też Linux. Oczywiście to tylko system i aplikacje często są płatne, ale jest wiele alternatyw, wystarczy tylko poszukać a wcześniej trochę zmienić myślenie. Podam taki drobny przykład :
  Baza danych najczęściej w większych projektach jest nabywany za kosmiczne pieniądze Oracle a przecież Postgres radzi sobie równie dobrze nawet emulując bazę wyroczni a jeżeli ktoś che to za ułamek ceny można kupić wsparcie. Niestety w naszym kraju wolne oprogramowanie jest plagą a nie dobrem narodowym.

  Odpowiedz
 • teres(2015-12-02 14:08) Zgłoś naruszenie 10

  Polska jeszcze zapłaci że chce być Polską .

  Odpowiedz
 • lib(2015-11-25 15:40) Zgłoś naruszenie 11

  artykuł sponsorowany, który pojawił się w kilku innych miejscach :)

  co do samego OpenSource - jak bardzo bym go lubił to niestety w świecie wielkich firm bardzo trudno jest coś z tego użyć. W pozostałych zastosowaniach rozwiązania OS są aż nazbyt wystarczające

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane