Big Tent to seria spotkań globalnych, których celem jest dyskusja nad najważniejszymi problemami w dobie cyfryzacji. Odbywa się po raz pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska jest gospodarzem spotkania w ramach dobiegającej końca naszej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił, że skuteczna cyfryzacja opiera się na trzech filarach:na zapewnieniu dostępu do internetu, zwiększeniu umiejętności korzystania z niego i zwiększeniu potrzeby jego używania. Minister zaznaczył, że w Polsce ponad 70 procent osób po 50. roku życia nie korzysta z internetu. Dlatego też z inicjatywy jego resortu uruchomiono projekt "Latarnicy". Młodzi ludzie mają pomagać Polakom po pięćdziesiątce w używaniu tego narzędzia i nowoczesnych technologii cyfrowych.
Minister Boni podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że internet zrewolucjonizuje nasze życie gospodarcze, kulturalne, prywatne, publiczne i administracyjne. Musimy więc być do tego dobrze przygotowani. Michał Boni zaznaczył, że do połowy roku 2015 będziemy mieli przeszło 30 tysięcy kilometrów nowych linii światłowodowych. Dodał, że potrzebne są też dobre regulacje prawne - jak chociażby te, które pozwalają chronić prywatność i chronić przetwarzanie danych.
Minister Boni zwrócił uwagę, że jesteśmy jednym z kilku krajów, który wyraźnie wspiera Komisję Europejską w tym, by przepisy prawne chroniły prywatność i by tylko za wyraźną zgodą osób można było te dane przetwarzać. Szef MAC uważa też, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mogą być liderami w globalnej gospodarce cyfrowej.
"Jesteśmy blisko siebie, mamy za sobą doświadczenia transformacji, nasze rynki się rozwijają i jeśli będziemy umieli użyć narzędzi internetowych jako mocnego czynnika wspierającego rozwój, to będzie to bardzo znaczące i bardzo dobre" - podkreślił rozmówca IAR. W spotkaniu Big Tent ( dokładna nazwa Big Tent V4 Innovation-Voice for Innovation) biorą udział przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i mediów.