Ultrabooki to świetna propozycja dla osób ceniących sobie mobilność, prostotę i wydajność. Są lekkie, smukłe i zapewniają długi czas pracy baterii. Stanowią również cenowy kompromis pomiędzy najmocniejszymi, ale i najdroższymi modelami notebooków, a tanimi netbookami, które powoli kończą swój rynkowy żywot.

Słowem wstępu

Na zakup ultrabooka powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które często korzystają z komputera w podróży i nie mogą pozwolić sobie na dźwiganie 3 - 4 kilogramowego laptopa z 17-calowym ekranem. Ultrabooki są wprost stworzone do rozwiązań mobilnych. Ich niewątpliwą zaletą jest również nowoczesny i stylowy design. Jak powinien prezentować się idealny ultrabook?

Ultrabook – nazwa ultrabook odnosi się do ogólnej kategorii notebooków charakteryzujących się niewielką wagą (ok. 1,5 kg) i grubością (max. 21 mm), długą żywotnością baterii (5 - 8 godzin) oraz atrakcyjnym designem. Urządzenia te zostały wprowadzone na rynek, aby rywalizować z popularnymi notebookiem Apple’a – MacBook Air.

Wymiary i wygląd

Przekątna ekranu ultrabooków waha się od 11,6 do 15,6 cali. Te ostatnie możemy odrzucić już na wstępie – ekran większy niż 14,4’’ kompletnie nie sprawdzi się w przypadku osób ceniących sobie mobilność. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup ultrabooka o przekątnej 13,3’’ - urządzeń o tych wymiarach jest na rynku zdecydowanie najwięcej. Należy zwrócić również uwagę na wagę (do 2 kg) i grubość obudowy (do 20 mm) naszego ultrabooka.

Jeśli chodzi o wygląd, to na tym polu ultrabooki zdecydowanie mają się czym pochwalić. Nie brakuje modeli z ciekawym i nietuzinkowym designem. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na materiały, z których został spasowany nasz sprzęt. Zazwyczaj ultrabooki wykonane są z dobrej jakości materiałów, takich jak metal i szkło. Niestety w przypadku tańszych modeli producenci często stosują dość tandetny plastik stylizowany na metal. Przed kupnem ultrabooka przez internet warto więc odwiedzić sklep i przekonać się, jak rzeczywiście prezentuje się wybrany przez nas komputer. Jeśli dysponujemy większym budżetem, to możemy zainwestować w model wykonany ze stopu włókna węglowego i magnezu. Tak spasowana obudowa nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest również bardzo wytrzymała.

Ekran

Na ekran szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które planują korzystać z ultrabooka na zewnątrz. Mocno świecące słońce może nam skutecznie skomplikować życie, chyba że wyposażymy się w sprzęt o wystarczająco mocnym podświetleniu matrycy. W przypadku częstego korzystania z laptopa „pod chmurką” warto również zdecydować się na ekran z powłoką matową. Nie prezentuje się ona tak widowiskowo, jak błyszcząca matryca glare, ale skutecznie uchroni nas przed refleksami. W przypadku 13- i 14-calowych komputerów możemy liczyć na ekran o maksymalnej rozdzielczości 1600x900 (HD+). Rozdzielczość FULL HD (1920x1080) zarezerwowana jest jedynie dla największych - 15,6-calowych ultrabooków.

Powoli na rynku pojawiają się również ultrabooki wyposażone w dotykową matryce. Jeśli szukamy sprzętu na pograniczu tabletu i laptopa, to ultrabook z takim ekranem może się okazać dobrym rozwiązaniem. Najtańsze „dotykowe” modele zaczynają się już od 2000 zł. W droższych modelach ultrabooków coraz popularniejsza staje się natomiast matryca IPS (In-plane Switching), która zapewnia zdecydowanie lepsze kąty widzenia, w porównaniu z tradycyjnymi ekranami.

Wydajność i bateria

W przypadku procesora sprawa jest dość prosta. Ponieważ „ultrabook” jest zastrzeżonym znakiem towarowym Intela, to jesteśmy „skazani” na wybór jednej z trzech klas procesorów tego producenta – i3, i5 oraz i7. Na najmocniejszy procesor Intel i7 powinniśmy zdecydować się, gdy planujemy wykorzystywać nasz komputer do pracy z bardziej wymagającymi programami – np. edytorami grafiki i video. W tym wypadku warto również zainwestować w dodatkowy – niezintegrowany – układ graficzny. Jednak nawet, gdy zdecydujemy się na zakup ultrabooka z mocnym procesorem i układem graficznym, to o graniu w najnowsze produkcje możemy raczej zapomnieć. Ultrabooki nie są urządzeniami stworzonymi dla graczy i warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie tego sprzętu.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to 4 GB powinno wystarczyć do normalnej pracy i obsługi standardowych aplikacji (poczta, pakiet Office, internet etc.). W pogoni za większą ilością RAM-u niektórzy zapominają, że na dzień dzisiejszy zdecydowanie większe znaczenia dla płynności działania systemu operacyjnego ma rodzaj dysku twardego. Dysk SSD to w tym momencie absolutna podstawa komfortowego korzystania z ultrabooka. Fakty są nieubłagane: ultrabook wyposażony w dysk SSD i 4 GB RAM-u będzie pracować zdecydowanie płynniej od sprzętu z dyskiem HDD i nawet 12 - 16 gigabajtami pamięci operacyjnej. Jeśli zależy nam na kompromisie pomiędzy pojemnością dysku a szybkością pracy komputera, to możemy zdecydować się na tzw. zestaw hybrydowy – niewielki dysk SSD, na którym zainstalujemy system operacyjny, oraz dysk HDD, który posłuży nam za bibliotekę multimediów.

Długi czas pracy baterii to dla użytkowników ultrabooków kwestia podstawowa. Decydują o nim dwa czynniki – pojemność baterii oraz energooszczędność poszczególnych podzespołów. W pierwszym przypadku przyda nam się czujność, gdyż producenci często zastawiają na nas marketingowe sidła. Czy ultrabook rzeczywiście może pracować na baterii przez 11 godzin? Być może komuś kiedyś udało się osiągnąć taki wynik, ale dla 90 proc. ultrabooków tak długi czas pracy na akumulatorze to wciąż rzecz nieosiągalna. Przy normalnym użytkowaniu, w pierwszym roku po zakupie, bateria powinna nam wystarczyć na 5 - 6 godzin pracy ultrabooka. To i tak całkiem sporo, zważywszy na fakt, że w przypadku zwykłych notebooków, czas pracy na akumulatorze rzadko przekracza 3 godziny. Należy również pamiętać, że te 5 - 6 godzin może zostać skutecznie skrócone przez podzespoły naszego komputera – dodatkowy układ graficzny, tradycyjny dysk HDD czy też ekran ustawiony na maksymalną jasność.

Komunikacja, złącza i inne dodatki

Podstawą są oczywiście 2 - 3 porty USB, w tym co najmniej jeden w standardzie 3.0. Łącze HDMI przyda nam się, kiedy będziemy chcieli podłączyć naszego ultrabooka do ekranu zewnętrznego (telewizora lub projektora HD). Niestety producenci, aby „zaoszczędzić miejsce”, zazwyczaj umieszczają w ultrabookach porty mini i mikro HDMI, co zmusza nas do kupna odpowiednich przejściówek. Slot kart SD przyda nam się z pewnością, jeśli podczas podróży będziemy chcieli zrzucić zdjęcia z naszego aparatu bez korzystania z dodatkowych kabli.

Moduły Wi-Fi oraz Bluetooth od wielu lat są już standardem w przypadku komputerów przenośnych. Wciąż nie jest nim natomiast modem sieci komórkowej 3G. A szkoda, bo w przypadku korzystania z ultrabooka w podróży dostęp do internetu za pośrednictwem sieci komórkowej może okazać się bardzo przydatny. Oczywiście, jeśli nie uda nam się znaleźć wymarzonego ultrabooka z wbudowanym modemem, to zawsze możemy zdecydować się na dokupienie zewnętrznego adaptera.

Z klawiaturą bywa różnie – jedni wolą „płytsze” klawisze, a inni lubią „poczuć” klawiaturę pod palcami. W tym wypadku również zalecana jest wizyta w sklepie i samodzielne przetestowanie klawiatury – nawet jeśli planujesz kupno ultrabooka przez internet.

Z systemem czy bez?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam znaleźć komputer bez fabrycznie preinstalowanego systemu operacyjnego. Taka jest niestety polityka producentów sprzętu i musimy się z nią pogodzić. Skoro jednak z góry skazani jesteśmy na ultrabooka z systemem operacyjnym, to zróbmy wszystko, aby tym systemem nie był Windows 8. O wadach i problemach z funkcjonalnością najnowszego OS-a Microsoftu napisano już całe tomy. Poprzestańmy jedynie na tym, że na dzień dzisiejszy zdecydowanie lepszym wyjściem jest kupno sprzętu z poprzednią wersją Windowsa, czyli popularną „Siódemką”.