Ci, którzy liczyli na to, że jeszcze w tym roku najnowszy technologiczny gadżet od Google pojawi się na rynku, będą musieli obejść się smakiem. W wywiadzie dla BBC Radio 4, dyrektor wykonawczy firmy Eric Schmidt zapowiedział, że na finalną wersję „okularów przyszłości” poczekamy jeszcze co najmniej do przyszłego roku.

Od kilku dni pierwsze sztuki Glass trafiają do 2000 szczęśliwców, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w konferencji Google I/O i zdecydowali się wydać „skromne” 1500 dolarów na wcześniejszy dostęp do produktu. W internecie pojawiły się już pierwsze filmy z rozpakowywania okularów (tzw. unboxing), a także wideo nagrywane wbudowaną w Glass kamerą.

Niestety okazuje się, że od rynkowej premiery Glass dzieli nas jeszcze sporo czasu. W wywiadzie dla BBC Radio 4, Eric Schmidt podkreślił, że najpierw testowaniem okularów zajmą się deweloperzy i dopiero na podstawie ich opinii oraz sugestii zostanie przygotowana finalna wersja produkty. Kiedy? Najwcześniej za rok. Nie potwierdziły się więc wcześniejsze zapowiedzi Google, zgodnie z którymi premiera Glass miałaby się odbyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

W wywiadzie Schmidt odniósł się również do – coraz głośniej wyrażanych – obaw o naruszanie prywatności przez użytkowników Glass. Chodzi przede wszystkim o możliwość nagrywania filmów za pomocą Glass bez wiedzy osoby, która jest filmowana. Dyrektor wykonawczy Google’a podkreślił, że użytkownicy będą musieli nauczyć się nowej „etykiety społecznej”, aby wykorzystywać wszystkie możliwości nowego sprzętu bez naruszania czyjejś prywatności i bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że w niektórych kawiarniach i innych miejscach publicznych na terenach Stanów Zjednoczonych wprowadzono już tzw. strefy wolne od Google Glass. Właściciele tłumaczą, że wynika to z troski o komfort klientów.

Glass, zostaną wyposażone w aparat 5 mpx, umożliwiający nagrywanie filmów w jakości 720p. Na pokładzie znajdzie się również 16 GB pamięci wewnętrznej (12 GB dostępnych dla użytkownika) oraz interfejsy Wi-Fi i Bluetooth. Co ciekawe, okulary nie zostaną wyposażone w moduł 3G.
Okulary będą współpracowały z telefonami wyposażonymi w interfejs Bluetooth i specjalną aplikację MyGlass. Pozwoli to nam na wysyłanie SMS-ów i korzystanie z modułu GPS. Jeśli chodzi o baterię, to twórcy zapewniają, że powinna ona wystarczyć na jeden dzień standardowej pracy Glass.