statystyki

Problemy Huaweia skłaniają do ostrożności [WYWIAD]

autor: Elżbieta Rutkowska28.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 07:46
Doszliśmy do takiego momentu, gdy nawet duże państwa europejskie zdały sobie sprawę, że same nie mają szans w technologicznym pojedynku ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a nawet Japonią i Koreą Południową.

Doszliśmy do takiego momentu, gdy nawet duże państwa europejskie zdały sobie sprawę, że same nie mają szans w technologicznym pojedynku ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a nawet Japonią i Koreą Południową.źródło: ShutterStock

Gwarancje bezpieczeństwe w 5G opierają się na razie na deklaracjach producentów – mówi Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jednym z celów przyjętej właśnie przez rząd Strategii Cyberbezpieczeństwa na lata 2019–2024 jest zwiększenie poziomu odporności sieci i systemów teleinformatycznych – w tym 5G. Pojawia się pomysł, by wydawać polskie certyfikaty bezpieczeństwa.

Chcemy wskazać obiektywne przesłanki, które ułatwią operatorom telekomunikacyjnym i wszystkim innym podmiotom wybór sprzętu i oprogramowania.

Resort cyfryzacji ma do tego kompetencje?

Jesteśmy na początku drogi – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. W Polsce realizujemy projekt KSO3C, czyli budowę krajowego schematu oceny i certyfikacji produktów i systemów IT zgodnych z Common Criteria (normy bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych – red.). Kończymy już wyposażanie laboratoriów i na początku przyszłego roku powinniśmy zacząć pilotaż, a do końca 2020 r. rozpocząć wydawanie certyfikatów – tak jak to robią jednostki certyfikujące w innych krajach.

Ile krajów w Europie wydaje już takie certyfikaty?


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane