statystyki

Problemy Huaweia skłaniają do ostrożności [WYWIAD]

autor: Elżbieta Rutkowska28.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 07:46
Doszliśmy do takiego momentu, gdy nawet duże państwa europejskie zdały sobie sprawę, że same nie mają szans w technologicznym pojedynku ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a nawet Japonią i Koreą Południową.

Doszliśmy do takiego momentu, gdy nawet duże państwa europejskie zdały sobie sprawę, że same nie mają szans w technologicznym pojedynku ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a nawet Japonią i Koreą Południową.źródło: ShutterStock

Gwarancje bezpieczeństwe w 5G opierają się na razie na deklaracjach producentów – mówi Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jednym z celów przyjętej właśnie przez rząd Strategii Cyberbezpieczeństwa na lata 2019–2024 jest zwiększenie poziomu odporności sieci i systemów teleinformatycznych – w tym 5G. Pojawia się pomysł, by wydawać polskie certyfikaty bezpieczeństwa.

Chcemy wskazać obiektywne przesłanki, które ułatwią operatorom telekomunikacyjnym i wszystkim innym podmiotom wybór sprzętu i oprogramowania.

Resort cyfryzacji ma do tego kompetencje?

Jesteśmy na początku drogi – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. W Polsce realizujemy projekt KSO3C, czyli budowę krajowego schematu oceny i certyfikacji produktów i systemów IT zgodnych z Common Criteria (normy bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych – red.). Kończymy już wyposażanie laboratoriów i na początku przyszłego roku powinniśmy zacząć pilotaż, a do końca 2020 r. rozpocząć wydawanie certyfikatów – tak jak to robią jednostki certyfikujące w innych krajach.

Ile krajów w Europie wydaje już takie certyfikaty?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane