Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmiany w prawie budowlanym: Jakie dokumenty musimy przygotować, aby rozpocząć budowę domu?

Nowelizacja prawa budowlanego przede wszystkim ucieszyła tych, którzy zamierzają zbudować własny dom. Znienawidzone przez prywatnych inwestorów pozwolenie na budowę zastąpiło zgłoszenie z projektem. Zgodnie z Art. 29. 1a. ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Obszar oddziaływania obiektu – jak informuje zapis w ustawie należy rozumieć przez teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu np. plan zagospodarowania przestrzennego. Tym samym już od 28 czerwca 2015 roku budowa domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza ich nieruchomość, będzie możliwa na podstawie zgłoszenia z projektem. Nie oznacza to wcale braku formalności, ale jednak znaczne skrócenie czasu od momentu złożenia wniosku, do rozpoczęcia budowy.
Nowelizacja prawa budowlanego przede wszystkim ucieszyła tych, którzy zamierzają zbudować własny dom. Znienawidzone przez prywatnych inwestorów pozwolenie na budowę zastąpiło zgłoszenie z projektem. Zgodnie z Art. 29. 1a. ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Obszar oddziaływania obiektu – jak informuje zapis w ustawie należy rozumieć przez teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu np. plan zagospodarowania przestrzennego. Tym samym już od 28 czerwca 2015 roku budowa domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza ich nieruchomość, będzie możliwa na podstawie zgłoszenia z projektem. Nie oznacza to wcale braku formalności, ale jednak znaczne skrócenie czasu od momentu złożenia wniosku, do rozpoczęcia budowy. / Shutterstock
W przypadku kiedy dom nie oddziałuje poza obszar działki zamiast konieczności uzyskania czasochłonnego pozwolenia na budowę, wystarczy zwykłe zgłoszenie z projektem. Nie oznacza to jednak, że znika obowiązek złożenia wraz z wnioskiem stosownych dokumentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mirek
  2015-05-20 07:08:32
  Informacja powyższa jest niepełna co może wprowadzać w błąd.
  Cytuję:
  "Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu"
  Nie do końca. Zapomnieliście napisać, że decyzję o WZiZT uzyskuje się w przypadku gdy dla danej działki brak jest Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
  Więc powinno być :
  "Projekt budowlany powinien spełniać zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla zabudowywanej działki lub w przypadku braku MPZP powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu."
  0
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej