statystyki

Nowelizacja prawa budowlanego nie rozwiała wszystkich wątpliwości inwestorów

autor: Leszek Mokosa07.07.2015, 17:30
budowa, dom, nieruchomości

Obszaru oddziaływania nie można ograniczyć wyłącznie do nieruchomości bezpośrednio graniczących z terenem budowy.źródło: ShutterStock

PROBLEM: 28 czerwca br. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja prawa budowlanego. Zmiany wprowadziła ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 443). Zasadniczą intencją było usprawnienie procesu inwestycyjnego przez likwidację obowiązku uzyskania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę niektórych obiektów. Odejście od przymusowego wymogu uzyskania zgody organu na budowę ma niewątpliwie przełomowe znaczenie i daje nadzieję na istotne przyśpieszenie realizacji wielu inwestycji. Jednakże zakres nowelizacji nie eliminuje obaw i wątpliwości dotyczących wykładni niektórych terminów. Wątpliwości budzi interpretacja takich określeń, jak np. „obszar oddziaływania obiektu” czy „dysponowanie na cele budowlane”. Nie wiadomo, jak rozumieć określenie „istotne odstąpienie od projektu budowlanego”. We wszystkich tych przypadkach wątpliwości powstały jeszcze w trakcie obowiązywania poprzedniej wersji ustawy. Poniżej wyjaśniamy niektóre wątpliwości.

Wątpliwość 1: „Obszar oddziaływania obiektu”

Termin ten nadal budzi wiele wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją należy przez to rozumieć „teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu”.

ZDANIEM EKSPERTA

Obszaru oddziaływania nie można ograniczyć wyłącznie do nieruchomości bezpośrednio graniczących z terenem budowy. Obejmuje on także i inne tereny, na które może oddziaływać budowa, również takie, które z terenem inwestycji nie sąsiadują.

Obszar oddziaływania nie jest kategorią dowolną lub wynikającą z oceny subiektywnych odczuć właścicieli nieruchomości sąsiadujących. Na projektanta opracowującego projekt budowlany został nałożony obowiązek interpretacji prawa powszechnie obowiązującego i na tej podstawie dokonania jednoznacznego określenia obszaru oddziaływania budynku oraz umieszczenia o tym informacji w projekcie. Nowa wersja definicji w ustawie tym się różni od poprzedniej, że do ograniczeń w zagospodarowaniu dopisuje wyraźnie sformułowane ograniczenie dotyczące zabudowy.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie