statystyki

Nowe prawo budowlane: Czy można uniknąć kary za samowolę?

autor: Anna Krzyżanowska26.06.2015, 19:00
budowa, dom, nieruchomości

Czy nadal konieczne będą oświadczenia i opinie?źródło: ShutterStock

Nowelizacja prawa budowlanego znosi m.in. konieczność posiadania pozwolenia na budowę dla niektórych typów budynków. To oznacza znaczne skrócenie czasu potrzebnego do załatwienia formalności.

Czy można uniknąć kary za samowolę budowlaną

Moi rodzice samowolnie nadbudowali piętro domu. Wszczęto postępowanie legalizacyjne, które jeszcze się nie zakończyło, ale najprawdopodobniej dojdzie do zalegalizowania budowy. Konieczne będzie jednak wniesienie wysokiej opłaty legalizacyjnej, na którą nas nie stać. Czy będziemy mogli prosić np. o rozłożenie jej na raty?

TAK

Opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną – zwłaszcza w uzasadnionych przypadkach – będzie mogła zostać umorzona (w całości lub w części) albo rozłożona na raty, a termin płatności odroczony. Dotychczas nie było to możliwe. Surową linię orzeczniczą wyznaczył Naczelny Sąd Administracyjny, uznając, że do opłat związanych z samowolą budowlaną nie można stosować przepisów ordynacji podatkowej. Nowela to zmienia. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem obywatela lub interesem publicznym wojewoda będzie mógł zastosować rozwiązania łagodzące lub niwelujące dolegliwości, jakie niesie za sobą wniesienie opłaty legalizacyjnej. Inwestor, wobec którego wszczęte zostało postępowanie dotyczące legalizacji samowoli budowlanej, tak jak dziś w pierwszej kolejności zobowiązany będzie przedstawić zaświadczenie o zgodności realizowanej inwestycji z uwarunkowaniami planistycznymi (miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy) i złożyć niezbędną dokumentację wymaganą dla uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia. Po ich pozytywnej ocenie zostanie wydane postanowienie o wysokości opłaty legalizacyjnej. Ta powinna zostać zapłacona w ciągu 7 dni. Chcąc ubiegać się o umorzenie albo rozłożenie na raty, imwestor powinien w tym terminie wystąpić z wnioskiem do wojewody. Będzie to skutkować zawieszeniem postępowania w sprawie samowoli budowlanej, a tym samym terminu na uiszczenie opłaty. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie wskazujące na potrzebę umorzenia lub rozłożenia na raty opłaty legalizacyjnej. Przyczynami mogą być np. szczególnie trudna sytuacja finansowa i życiowa inwestora albo grożąca jemu i jego rodzinie bezdomność w razie rozbiórki samowolnie wybudowanego lub rozbudowanego domu.

Podstawa prawna

Art. 49c ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409).

Art. 67 a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).

Czy teraz szybciej załatwię wszystkie formalności

Czy jeśli zdecyduję się na budowę domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia z projektem, mogę liczyć na to, że uda mi się szybciej wejść na teren budowy, niż gdybym zdecydował się wystąpić o pozwolenie na budowę?

TAK


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • stracilem juz zaufanie do wladzy publicznej (2016-02-07 10:39) Zgłoś naruszenie 102

  Prawo prawem dla każdego inaczej można interpretować urzędy to mafia prawników znecajaca się nad biednym obywatelem ,który nie zna podstawy nawet prawa z każdej sytuacji jest wyjście ale nie liczmy ze usłyszymy to w urzędzie oni nie są po to by pomagać a utrudniać zapedza Cię w kozi róg Istnieją prawnicy głównie specjalizujący się prawem budowlanym ,walki z urzędami

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-06-26 21:36) Zgłoś naruszenie 91

  Nowe złodziejskie numery na tzw. prawo budowlane .
  Niektórym kwitom POzmieniano nazwy .
  Dla jaj .

  Odpowiedz
 • Wojtek(2018-01-25 15:48) Zgłoś naruszenie 61

  Jak można karać ludzi, gdy ci nikomu nie zrobili nic złego, nie wyrządzili nikomu krzywdy?

  Odpowiedz
 • Arek z Mazowsza.(2018-11-17 19:43) Zgłoś naruszenie 41

  Można karać za bzdury ,ścigać ludzi latami , nękać zastraszyć itd.Prawo budowlane powinno być zmienione jak najszybciej.Ściganie za drobne pomyłki ,błędy z opłatą 50 tyś jest skandalem w tym kraju.Plus prokuratura i sądy chory kraj i słabe prawo.

  Odpowiedz
 • Ala(2019-02-11 12:10) Zgłoś naruszenie 21

  Swiete slowa

  Odpowiedz
 • x(2019-02-15 10:37) Zgłoś naruszenie 21

  to jest naprawde zly system kazdy powinien na swojej posesji p zgloszeniu w u. gminy i uiszczeniu malej oplaty skarb postawic sobie domek na jaki go stac bez zadnych formalnosci prawnych za same media ktyre sa doprowadzane do posesji .koszt jest naprawde wysoki tak to nie powinno byc.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie