Od stycznia 2014 r. kupujący swoje pierwsze mieszkanie mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa dzięki programowi "Mieszkanie dla młodych". Pomoc polega na przyznaniu dofinansowania do wkładu własnego. Aby go jednak otrzymać, konieczne jest spełnienie wymogów ustawowych. Przypominamy, kto może skorzystać z programu MdM i na jakiego rodzaju wsparcie może liczyć.
.
1 Aby skorzystać z programu MdM nie można posiadać innego mieszkania (obecnie lub w przeszłości). Górna granica wieku osoby, której przyznawane jest wsparcie wynosi 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka).
ShutterStock
2 By otrzymać wsparcie, należy zakupić na rynku pierwotnym lokalu mieszkalny do 75 m2 lub dom jednorodzinny do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje min. 3 dzieci.
ShutterStock
3
Wsparcie przyznawane jest w przypadku, gdy nabywca zaciągnie kredyt na co najmniej 50 % ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat.
Należy mieć na uwadze, że cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.
ShutterStock
4
Na jakiego rodzaju wsparcie możemy liczyć, gdy spełnimy ustawowe wymagania programu MdM?
Otrzymamy jednorazową dopłatę do 50 m2:
- 10% dopłaty do wkładu własnego przysługuje osobom samotnym i małżeństwom bez dzieci
- 15% dopłaty do wkładu własnego otrzymają osoby i małżeństwa wychowujące co najmniej jedno dziecko.
- Dodatkowe 5% należy się za wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko.
Dopłata liczona jest w odniesieniu do wskaźnika określonego dla danej lokalizacji
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję