statystyki

Nieruchomości: Deweloperzy skąpią na święta. Na duże rabaty nie ma co liczyć

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto06.12.2016, 06:59; Aktualizacja: 06.12.2016, 07:31
budowa, dom, nieruchomości

Bardziej szczodry jest Murapol. Spółka do piątku oferuje kupującym premię na wykończenie w wysokości 360 zł brutto na mkw. Nie podaje, na jakie upusty procentowe się to średnio przekłada. Z kolei Echo Investment np. we Wrocławiu gotowe mieszkania sprzedaje z 4-proc. rabatem, a te w budowie z 3-proc.źródło: ShutterStock

Mimo dużej podaży firmy budujące mieszkania nie mają problemów z ich sprzedażą. Dlatego promocji w grudniu będzie zdecydowanie mniej niż przed rokiem.

Zaledwie 3 proc. – tyle według Narodowego Banku Polskiego wynosiła w III kw. tego roku różnica między średnimi cenami wyjściowymi mieszkań deweloperskich w największych miastach a ostatecznymi płaconymi przez klientów. Z opinii płynących z rynku wynika, że także w końcówce roku sprzedający nie będą rozpieszczać kupujących. Nie ma więc co liczyć na większe upusty.

– W porównaniu z końcówką ubiegłego roku czy 2014 r. firmy dość oszczędnie podchodzą do tematu promocji. Są one wyraźnie skromniejsze – twierdzi Michał Tokarz, dyrektor rynku pierwotnego w agencji Home Broker. Firma od początku roku do września pośredniczyła w sprzedaży ponad 4,5 tys. nowych mieszkań. Według Tokarza różnego rodzaju promocje, takie jak obniżka ceny metra, garażu czy komórki, lub w postaci dodatków do wyposażenia, pozwalają obniżyć teraz cenę średnio o ok. 3 proc.

Rynek nowych mieszkań

Rynek nowych mieszkań

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie