statystyki

Niezawinione przez wykonawcę opóźnienia nie spowodują finansowych konsekwencji

autor: Leszek Jaworski29.11.2016, 09:54; Aktualizacja: 29.11.2016, 11:48
budowa, dom, nieruchomości

! Aby skutecznie rozszerzyć zakres odpowiedzialności dłużnika, konieczne jest określenie w umowie okoliczności zaostrzających tę odpowiedzialność.źródło: ShutterStock

Zawarłem z gminą umowę, w ramach której zobowiązałem się m.in. wybudować świetlicę szkolną i budynek hydroforni. Ponadto miałem wykonać instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Termin wykonania inwestycji określono na 30 września 2016 r. Zobowiązany zostałem do dołączenia do protokołu odbioru końcowego kompletu dokumentów wymaganych przepisami prawa budowlanego, w tym także pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych. Umowa została wykonana do 30 września 2016 r., co zostało potwierdzone adnotacją tej treści zawartą w komisyjnym protokole odbioru końcowego z 18 listopada 2014 r. Tego bowiem dnia przedłożyłem gminie pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych. To opóźnienie spowodowane było brakami w dokumentacji przekazanej mi przez burmistrza (nieważna była decyzja zatwierdzająca projekt prac geologicznych). Dlatego starosta wydał ten dokument dopiero po 82 dniach od wszczęcia postępowania. Gmina naliczyła jednak karę umowną za opóźnienie w realizacji umowy. Czy miała do tego prawo?

EKSPERT RADZI

Z opisu stanu faktycznego wynika, że gmina niezasadnie naliczyła karę umowną. Wprawdzie przyznać trzeba, że czytelnik spóźnił się z wykonaniem przedmiotu kontraktu, to jednak zwłoka ta była spowodowana przez okoliczności przez niego niezawinione.

Z całą pewnością terminu zakończenia robót (30 września 2016 r.) nie można uznać za realizację umowy, gdyż brak pozwolenia wodnoprawnego w rzeczywistości uniemożliwił uznanie budowy za ukończoną, gdyż nie mogła ona funkcjonować bez zaopatrzenia w wodę. Umowa o roboty budowlane to umowa rezultatu. Wobec tego uznać należy, że strony, zawierając umowę, ustaliły, że wykonawca wywiąże się ze wszystkich swoich umownych obowiązków w terminie, tj. do 30 września 2016 r. Data ta dotyczy także przedłożenia pozwolenia wodnoprawnego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie