Wiceminister rozwoju i technologii, Jacek Tomczak, ogłosił, że projekt rządowego programu "Kredyt mieszkaniowy na Start" zostanie przedstawiony parlamentowi po wakacjach. Celem jest uchwalenie ustawy jeszcze w tym roku, a program ma wejść w życie 15 stycznia 2025 r.

Wsparcie dla rodzin bez pierwszego mieszkania

Program ma pomóc rodzinom, które jeszcze nie nabyły swojego pierwszego lokum. Wariant kredytu to 0 procent odsetek i jest skierowany do rodzin z dziećmi.

Koszty kredytów hipotecznych w Polsce

Polski system bankowy ma jedne z wyższych kosztów związanych z odsetkami kredytów hipotecznych w Europie.

Resort planuje, że “Kredyt mieszkaniowy na Start” będzie dostępny przez kilka lat. Celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla rodzin.

Zmienna stopa procentowa w kredytach hipotecznych

Wiceminister Tomczak odniósł się do wypowiedzi senatora Grzegorza Biereckiego, który zapytał, czy rząd planuje zmienić stosowanie zmiennych stóp procentowych w kredytach hipotecznych, co jest rzadkie w Unii Europejskiej. Stwierdził, że rząd jest otwarty na wszelkie propozycje.

Oczekiwanie na podpis prezydenta Dudy

W środę w Senacie odbyła się debata plenarna dotycząca nowelizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ustawy o dokumentach publicznych oraz ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Projekt trafi teraz do prezydenta, a senatorowie nie zgłosili żadnych poprawek. Głosowanie odbędzie się pod koniec posiedzenia izby wyższej.