statystyki

Jest furtka do kupna gruntów rolnych

autor: Piotr Pieńkosz24.05.2016, 10:20; Aktualizacja: 24.05.2016, 10:29
Rolnik

W ocenie ekspertów niepokojące jest również przyznanie ANR prawa wglądu do ksiąg finansowych opisywanych spółekźródło: ShutterStock

Minęło już kilka tygodni obowiązywania ustawy ograniczającej handel ziemią rolną (weszła w życie 30 kwietnia br.), a wciąż ujawniają się kolejne wątpliwości związane z praktycznym stosowaniem nowych przepisów.

Przypomnijmy – zgodnie z ustawą z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. poz. 585), która znowelizowała m.in. ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 803 ze zm.; dalej: u.k.u.r.) – nieruchomość rolną wystawioną na sprzedaż mogą obecnie nabyć jedynie osoby pracujące na roli. O różnych problemach pisaliśmy już w DGP: „Rola tylko dla rolnika lub za zgodą państwa” z 4 lutego 2016 r. (DGP nr 23) „Ziemia rolna pułapką dla dewelopera” - Firma i Prawo z 8 marca 2016 r. (DGP nr 46), „Ziemia odzyskana” z 18 kwietnia (DGP nr 74), „Ziemia rolna nie dla przedsiębiorcy. Ale i nie dla wierzyciela. Jak ograniczyć straty?” – Tygodnik Gazeta Prawna z 22 kwietnia 2016 r. (DGP nr 78), „Rolnik nie znajdzie łatwo pieniędzy na swój nowy dom” z 16 maja 2016 r. (DGP nr 93). Dziś kolejne wątpliwości oraz odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorca mimo wprowadzonych ograniczeń może kupić i zagospodarować upatrzoną nieruchomość zaklasyfikowaną jako rolna, dla której nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

WĄTPLIWOŚĆ 1 Co z użytkowaniem wieczystym

Wątpliwości interpretacyjne budzą zapisy znowelizowanej u.k.u.r. w odniesieniu do użytkowania wieczystego. Przede wszystkim w definicji właściciela nieruchomości rolnej (art. 2 pkt 8 u.k.u.r.) nie wymieniono użytkowników wieczystych. Czy to oznacza, że dając ziemię rolną w użytkowanie wieczyste, nie trzeba stosować zapisów u.k.u.r.? Wątpliwości potęguje art. 2c u.k.u.r., który mówi, że przepisy dotyczące nabycia nieruchomości rolnej stosuje się odpowiednio do nabycia użytkowania wieczystego. – Jest to niezwykle wąskie odesłanie odnoszące się jedynie do nabycia prawa do użytkowania wieczystego. Pytanie, co dalej? Czy jeśli spółka, która korzysta z użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej, zostaje wystawiona na sprzedaż, to Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu udziałów lub akcji w takiej spółce? Jeśli uznamy, że tak, to planowaną transakcję sprzedaży takiej spółki należy zgłosić do agencji. Z ostrożności polecałbym przyjęcie, że taki obowiązek istnieje, choć u.k.u.r. jednoznacznie tego nie rozstrzyga – tłumaczy Bartłomiej Dębski, associate w Praktyce Nieruchomości w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k.

WĄTPLIWOŚĆ 2 Prawo pierwokupu spółek

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych zapisów znowelizowanej u.k.u.r. to ten gwarantujący ANR prawo zakupu wystawionych przez właścicieli na sprzedaż udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, które są w posiadaniu nieruchomości rolnych. – W efekcie może dojść do sytuacji, w której agencja stanie się współwłaścicielem spółek, które, co prawda, jako część majątku posiadają nieruchomość rolną, ale grunty te nie stanowią istotnej pozycji wśród aktywów, a sama spółka nie prowadzi działalności rolniczej – wyjaśnia Artur Lisicki, managing associate, radca prawny w Deloitte Legal, Pasternak, Korba, Moskwa, Jarmul i Wspólnicy. Taka może być konsekwencja tego, że ustawodawca wprowadził prawo pierwokupu nie w odniesieniu do konkretnej nieruchomości należącej do spółek, ale wobec wystawionych na sprzedaż udziałów w spółce.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • emeryt(2016-05-24 11:15) Zgłoś naruszenie 89

  Kolejna "dobra zmiana PIS". Rodacy opamiętajcie się w końcu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • An(2016-05-31 10:12) Zgłoś naruszenie 44

  Spółki nie powinny mieć prawa do własności ziemi rolnej i lasów. Tylko osoba fizyczna z polskim obywatelstwem. Takie rozwiązanie zlikwiduje większość problemów.

  Odpowiedz
 • Buba(2016-10-27 09:20) Zgłoś naruszenie 30

  Gdzie tu prawo i sprawiedliwość?! Paranoja, państwo odbiera mi możliwość decydowania o mojej ziemi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie