statystyki

Grunty drożeją szybciej niż mieszkania

autor: Małgorzata Kwiatkowska10.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.03.2016, 10:40
rolnik, rolnictwo, pole,uprawa, farmer

Z ankiety przeprowadzonej przez DGP wśród trzynastu największych spółek z branży wynika, że jednym z rekordzistów pod względem wydatków na ziemię był Dom Development, który przeznaczył na ten cel 320 mln zł.

1,8 mld zł mogli wydać deweloperzy na ziemię pod nowe inwestycje w 2015 r.

Z ankiety przeprowadzonej przez DGP wśród trzynastu największych spółek z branży wynika, że jednym z rekordzistów pod względem wydatków na ziemię był Dom Development, który przeznaczył na ten cel 320 mln zł. Doliczając pozostałą dwunastkę, ich wydatki na ziemię przekroczyły w tym czasie 1,2 mld zł. Z ich zapowiedzi wynika, że w tym roku raczej nie będą zwalniać tempa zakupów. Dom Development nie wyklucza, że na ten cel może pójść nawet ok. 300 mln zł, choć wszystko zależy od potencjału działek i dopuszczalnej przez spółkę ceny. Robyg zamierza przeznaczać rocznie ok. 150 mln zł na utrzymanie zapasów w banku ziemi. Atal na grunty w 2016 r. wyda ok. 100 mln zł, a Archicom z trwającej właśnie publicznej oferty akcji chce zebrać i zainwestować 60 mln zł. W Murapolu tegoroczny budżet na grunty może sięgnąć nawet 260 mln zł. Deweloperzy wskazują przy tym, że w 2015 r. wyraźnie wzrosła liczba chętnych do kupna działek.

– Ruch zaczynał się już w 2014 r., ale w 2015 było nieporównywalnie więcej potencjalnych kupujących. To powoduje, że negocjacje się przeciągają, sprzedający szukają najlepszych warunków – wskazuje Michał Sapota, prezes Murapolu.

Coraz większy wyścig po działki ma kilka przyczyn. Poza tradycyjnym uzupełnianiem banków ziemi, które pozwalają na spokojne planowanie inwestycji na kilka lat naprzód, napędzała go m.in. rekordowa sprzedaż nowych mieszkań i napływ klientów korzystających z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Co prawda po objęciu przez MdM także rynku wtórnego tegoroczny budżet programu jest już bliski wyczerpania, ale w przypadku kupna lokalu od dewelopera można starać się o dopłatę na poczet budżetu na lata 2017–2018. Do tego bardzo dobre wyniki sprzedaży mieszkań przyciągnęły do Polski nowych zagranicznych deweloperów.

– Na dodatek w miastach zaczyna brakować ciekawych gruntów, które pozwalają na szybkie uruchomienie inwestycji. To też napędzało zakupy – wskazuje Emil Domeracki z Colliers.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie