statystyki

Szpital mógł nie wiedzieć, kto pracuje na budowie

autor: Ewa Maria Radlińska11.03.2016, 07:34; Aktualizacja: 11.03.2016, 09:16
budowa, dom, nieruchomości

Inwestor zostaje obciążony odpowiedzialnością za dług cudzy, za realizację umowy, której nie jest stroną i na której wykonanie nie ma bezpośredniego wpływu.źródło: ShutterStock

Jeżeli inwestor ma spłacać cudzy dług, to najpierw musi wyrazić zgodę na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą.

TEZA Inwestor zostaje obciążony odpowiedzialnością za dług cudzy, za realizację umowy, której nie jest stroną i na której wykonanie nie ma bezpośredniego wpływu. Taki surowy skutek wymaga zagwarantowania mu minimalnej ochrony prawnej. Temu służy wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą.

STAN FAKTYCZNY Powód M.P. jako podwykonawca zawarł z firmą będącą generalnym wykonawcą umowę o wykonanie m.in. obudowy elewacyjnej wraz z ociepleniem budynku szpitala. Powód nie został jednak oficjalnie zgłoszony jako podwykonawca. Inwestor, czyli szpital, nie miał zatem wiedzy, że powód jako podwykonawca wykonuje prace na terenie budowy. Dopiero po zakończeniu inwestycji, gdy wyszło na jaw, że powód nie otrzymał wynagrodzenia, inwestor dowiedział się o tym, iż powód był podwykonawcą. Sprawa z powództwa M.P. przeciwko generalnemu wykonawcy oraz szpitalowi trafiła do sądu. Sąd przyznał szpitalowi 74 tys. zł od pierwszego z pozwanych, oddalił zaś powództwo wobec szpitala. Wskazał, że nie zostało wykazane, aby spełniona została przesłanka solidarnej odpowiedzialności inwestora wraz z generalnym wykonawcą, wskazana w art. 6471 par. 2 kodeksu cywilnego, tj. zgoda inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą. Powód wniósł apelację, zaskarżając wyrok w części oddalającej powództwo co do szpitala.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie