Obecnie zwrot bonifikaty wraz z waloryzacją następuje, gdy nabywca lokalu komunalnego kupionego z bonifikatą od gminy sprzeda taki lokal przed upływem pięciu lat od momentu kupna.
Zgodnie z prawem zwolnieni ze zwrotu bonifikaty są właściciele takich mieszkań, jeśli środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczą na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe. Dodatkowy wymóg to obowiązek kupna nowego mieszkania lub nieruchomości w ciągu roku od dnia sprzedaży.
W praktyce stosowanie tych zapisów przysparza wielu problemów obywatelom i samorządom. Jak wcześniej podkreślali posłowie PO - autorzy noweli - prawo nie wskazuje bowiem jednoznacznie, że nabycie ze środków pozyskanych ze sprzedaży lokalu kupionego z bonifikatą od gminy spółdzielczego prawa do lokalu jest zwolnione z obowiązku zwrotu bonifikaty.
Nie ma natomiast wątpliwości, że takie zwolnienie obowiązuje, gdy osoba, kupując mieszkanie lub nieruchomość, nabywa prawo własności nieruchomości albo prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.
Dlatego nowe przepisy przewidują, że w sytuacji, gdy osoba, która zechce sprzedać zakupione od gminy z bonifikatą mieszkanie komunalne i przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki na zakup mieszkania spółdzielczego, nie będzie musiała zwracać udzielonej bonifikaty.
Z inicjatywy rządu do ustawy wprowadzono zasadę, regulującą zwrot części bonifikaty. Będzie to konieczne w przypadku gdy nabywany lokal (własnościowy lub spółdzielczy) ma niższą wartość niż udzielona bonifikata - wtedy trzeba będzie zwrócić różnicę.
Ustawa wejdzie w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
mick/ pz/