statystyki

Mieszkanie komunalne w związku partnerskim

autor: Renata Majek31.07.2015, 08:47; Aktualizacja: 31.07.2015, 09:03
mieszkanie, nieruchomości

Ostatecznie – gdy jest problem z uzyskaniem prawa do mieszkania po nieżyjącym partnerze – pozostaje droga sądowa (pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu do sądu rejonowego).źródło: ShutterStock

Mieszkam z partnerką, która jest najemcą lokalu komunalnego. Prowadzimy razem dom i łączą nas takie same relacje, jakie są w związku małżeńskim. Czy zostanę najemcą po śmierci mojej partnerki – pyta pani Joanna

Takiego mieszkania nie można odziedziczyć, co nie oznacza, że partner nie ma do niego żadnych praw. Zgodnie z kodeksem cywilnym osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, stają się – w chwili jego śmierci – najemcami tego mieszkania. Dotyczy to jednak określonego kręgu osób. W stosunek najmu mają prawo wstąpić wdowa lub wdowiec, dzieci zmarłego najemcy i ich współmałżonkowie, inne osoby, wobec których najemca był zobowiązany do alimentów (najczęściej są to wnuki) oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Do tej ostatniej grupy do niedawna zaliczano tylko konkubentów. Obecnie coraz częściej – zgodnie z art. 32 konstytucji, gwarantującym wszystkim równość wobec prawa – prawo do mieszkania komunalnego przyznawane jest także mieszkającym razem osobom tej samej płci. Tak też orzekają sądy, jeśli trafiają do nich takie sprawy. Stwierdzają bowiem, tak jak Sąd Najwyższy w 2012 roku, że osobą pozostającą we wspólnym pożyciu z najemcą – w rozumieniu art. 691 par. 1 kodeksu cywilnego – jest osoba połączona z najemcą więzią uczuciową, fizyczną i gospodarczą. A to pozwala na dziedziczenie najmu na takich samych zasadach jak w przypadku osób żyjących w konkubinacie.

Ostatecznie – gdy jest problem z uzyskaniem prawa do mieszkania po nieżyjącym partnerze – pozostaje droga sądowa (pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu do sądu rejonowego).

Osoba starająca się o wstąpienie w stosunek najmu po zmarłej bliskiej mu osobie musi stale mieszkać z najemcą do chwili jego śmierci, a więc uwiarygodnić, że mieszkanie to było jej centrum spraw życiowych. Spała w nim, miała swoje rzeczy, spożywała w nim posiłki, przyjmowała gości.

Musi spełnić także pozostałe warunki dające prawo wstąpienia w stosunek najmu. Chodzi o kryterium dochodowe, nieposiadanie innego mieszkania czy niezaleganie z opłatami za używane mieszkanie. 

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 7% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • EDYTA(2015-10-12 17:33) Zgłoś naruszenie 10

  TATO DOSTAŁ NAKAZ OPUSZCZENIA LOKALU PO ZMARŁEJ KONKUBINIE PO MIMO 11 LAT BYCIA RAZEM POWODEM BYŁO PONOĆ ZBYT KRÓTKIE ZAMELDOWANIE [ POWINNO BYĆ MINIMUM 2 LATA] CZY MOŻE BYĆ TAKI POWÓD?

  Odpowiedz
 • o(2015-07-31 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  partner to jest w interesach, a to jest konkubinat

  Odpowiedz
 • tom(2015-08-01 11:42) Zgłoś naruszenie 00

  Który przepis prawa mówi o nieposiadaniu innego mieszkania?

  Odpowiedz
 • J.M.(2015-08-03 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  O dziedziczeniu i prawach powiedziano już wszystko . Ta pani może mieć takie same prawa
  jak zameldowany sublokator i niech przestanie jojczyć , że jest prześladowana . Skończyć
  z tym wariactwem o "partnerach" , "związkach nieformalnych " i.t.p. Powiedziano , jakie są prawa,
  a jak ktoś chce POstępować inaczej , to jego sprawa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie