statystyki

Kodeks budowlany nie wyeliminuje inwestycji na terenach zalewowych. Chyba że zostanie poprawiony

autor: Anna Krzyżanowska16.07.2015, 07:38; Aktualizacja: 16.07.2015, 09:15
piasek-budowa

PIU podkreśla, że presja na zabudowę nowych terenów, zmiany klimatyczne oraz mnogość stosowanych materiałów budowlanych i rozwiązań technologiczno-konstrukcyjnych powodują, że obiekty w coraz większym stopniu narażone są na uszkodzenie w wyniku działań sił naturyźródło: ShutterStock

W kodeksie budowlanym należy uszczelnić regulacje dotyczące przedsięwzięć na terenach zalewowych – przekonuje Polska Izba Ubezpieczeń w uwagach do aktu mającego kompleksowo uregulować proces inwestycyjno-budowlany w Polsce.

 „Kodeks budowlany powinien zobowiązywać organy administracji architektoniczo-budowlanej do uwzględniania informacji zawartych w mapach zagrożenia i ryzyka powodziowego, opublikowanych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, przy udzielaniu zgody budowlanej, jeżeli decyzje te wydawane będą na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego, do zmiany których obowiązane są jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 88f ust. 7 ustawy – Prawo wodne” – czytamy w opinii PIU.

W myśl wskazanego przepisu prawa wodnego (t.j. Dz.U. z 2015 r. nr 469) zmiany w miejscowym planie wprowadza się w terminie 30 miesięcy od dnia przekazania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego m.in. właściwemu staroście czy wójtowi. Szkopuł jednak w tym, że pozwolenia na budowę (będące jednym z przykładów zgody budowlanej) zgodnie z kodeksem mają mieć 3-letni termin ważności.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie