Sejm rozpatrzył uchwałę Senatu ws. ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Na biurko prezydenta trafi też nowelizacja ustawy – Prawo budowlane.
Sejm rozpatrzył uchwałę Senatu ws. ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Na biurko prezydenta trafi też nowelizacja ustawy – Prawo budowlane.
• Zmiany w finansowaniu programów mieszkaniowych
Sejm rozpatrzył uchwałę Senatu ws. ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Senatorowie chcieli wykreślenia części przepisów, które zostały dodane do projektu już w trakcie procedowania w Sejmie i wykraczały poza jego pierwotny zakres. Posłowie nie zgodzili się na te poprawki Senatu, przyjmując tylko pozostałe, ograniczające się do zmian redakcyjnych. Ustawa modyfikuje zasady udzielania z budżetu państwa bezzwrotnego wsparcia dla samorządów i organizacji pożytku publicznego na rozwój budownictwa mieszkaniowego dla osób o niższych dochodach. Zasilany dotychczas głównie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa będzie mógł teraz zgodnie z ustawą uzyskiwać przychody ze skarbowych papierów wartościowych przekazanych przez rząd. Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie w większości wykorzystanego już funduszu, który ma wspierać Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Zmianie ulegną również zasady zawierania umów o wsparcie budownictwa, które od teraz będzie udzielane tylko w ramach limitu wydatków ustalonego na dany rok budżetowy.
Ustawa czeka teraz na podpis głowy państwa.
• Prawo budowlane bardziej cyfrowe
Po przyjęciu przez Sejm części poprawek Senatu na biurko prezydenta trafi nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Ma ona zwiększyć stopień cyfryzacji procesów budowlanych. W tym celu przewiduje wprowadzenie elektronicznych wersji: dziennika budowy i książki obiektu budowlanego. Dotychczas wydane papierowe wersje dziennika budowy zachowają jednak ważność i będzie można nadal prowadzić je jak dotychczas. Wybór między zakładaniem dziennika w wersji papierowej a elektronicznej inwestorzy będą mieli jeszcze do końca 2029 r. – po tej dacie obowiązkowa będzie forma cyfrowa. Papierową książkę obiektu budowlanego będzie można natomiast zakładać do końca przyszłego roku, a czas na przejście z już istniejących książek papierowych na cyfrowe właściciele i zarządy obiektów będą mieli do 2026 r. Ustawa bardziej szczegółowo reguluje też działanie istniejącego od 2020 r. i służącego do składania wniosków, zgłoszeń i zawiadomień portalu e-Budownictwo.
OPRAC. PKK
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama