Mamy za sobą już blisko kwartał od kiedy funkcjonuje rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Odnotowywane są wzrosty liczby składanych wniosków. Zwiększa się też liczba banków przystępujących do programu.

Do połowy marca 2014 r. umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczące przyjmowania wniosków o finansowe wsparcie zawarło zaledwie kilka banków: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, Alior Bank, Getin Noble Bank, SGB-Bank i Bank BGŻ. Od 31 marca do tego grona dołączy BOŚ Bank, a od 1 kwietnia – Bank BPS.

Porównywarka kredytów hipotecznych. Oblicz ratę w 3 minuty i wybierz najtańszy.

Tabela 1 - banki przyjmujące wnioski o finansowe wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych
Lp. Nazwa banku Wniosek online Od kiedy przyjmowane są wnioski na MdM
1 PKO Bank Polski Sprawdź 2 stycznia 2014
2 Bank Pekao SA  Sprawdź 2 stycznia 2014
3 Alior Bank Sprawdź 3 lutego 2014
4 Getin Noble Bank Sprawdź 4 lutego 2014
5 SGB-Bank Sprawdź 10 lutego 2014
6 Bank BGŻ Sprawdź 19 lutego 2014
7 BOŚ Bank Sprawdź 31 marca 2014 
8 Bank BPS Sprawdź 1 kwietnia 2014
Reklama

Ile i na ile możemy pożyczyć?

Znakomita większość banków, które przyjmują wnioski udziela kredytów w wysokości do 95% wartości nieruchomości. Zatem należy dysponować zaledwie 5% wkładem własnym, aby móc sfinansować kupno pierwszej własnej nieruchomości przy pomocy kredytu bankowego i cieszyć się dopłatami. Wyjątkiem w tym zestawieniu jest Bank BGŻ, który wymaga od wnioskodawcy „wylegitymowania się” co najmniej 10% wkładem własnym. Podobnie sytuacja ma się jeśli chodzi o maksymalny okres kredytowania. Większość banków rozłoży spłatę zobowiązania na okres do 35 lat. Tylko Alior Bank, SGB-Bank i Bank BPS kredyt można spłacać maksymalnie przez 30 lat.

Drogo...

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku minimalnej ceny kredytów. Otóż banki dość sprytnie wykorzystują zainteresowanie programem i oferują kredyty, których cena jest wyższa od ofert „standardowych”. Na korzystniejsze warunki jak zawsze można liczyć w przypadku cross-sellingu, tj. decydując się na zakup innych produktów z oferty banku. I tak na przykład w PKO Banku Polskim na najniższą marżą i brak prowizji za udzielenie kredytu mogą liczyć klienci, którzy przystąpią do ubezpieczenia od ubezpieczenia utraty pracy i hospitalizacji oraz nabycie karty kredytowej. Minimalne marże wahają się w przedziale od 1,4 punktu procentowego do 1,8 punktu procentowego. W przypadku „gołego” kredytu mogą one sięgać nawet ponad 3 punktów procentowych.

Tabela 2 - Warunki kredytów hipotecznych udzielanych w ramach programu MdM
Lp. Nazwa banku Wniosek online Maksymalny okres spłaty Maksymalna kwota kredytu * Marża
1 PKO Bank Polski Sprawdź do 35 lat do 95% od 1,40%
2 Bank Pekao SA Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,59%
3 Alior Bank Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,6%
4 Getin Noble Bank Sprawdź do 35 lat do 95% od 1,52%
5 SGB-Bank Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,39%
6 Bank BGŻ Sprawdź do 35 lat do 90% od 1,65%
7 BOŚ Bank Sprawdź do 35 lat do 95% bd.
8 Bank BPS Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,80%
* W odniesieniu do wartości nieruchomości

Kredyt kredytowi nierówny

W przypadku kredytów hipotecznych porównanie ostatecznych warunków kredytowania jest dość trudne. Wynika to z tego, że na ostateczną cenę (marżę) kredytu wpływ ma wiele czynników – m.in. dodatkowe produkty z oferty banku-kredytodawcy, okres kredytowania, kwota kredytu czy wskaźnik LtV, tj. stosunek kwoty kredytu do nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia. Widoczny jest jednak utrzymujący się trend, który prawdopodobnie będzie zmierzał tylko w jednym kierunku – cena hipotek wzrasta. Tak więc ktoś, kto nosi się z zamiarem zaciągnięcia kredytu a jednocześnie liczy na dopłatę powinien się pospieszyć. Nie tylko dlatego, że marże rosną, ale również z uwagi na fakt, że obowiązują limity na kwotę wsparcia w ramach dofinansowania – a tutaj obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy…

Dopłata jest najpoważniejszym motywatorem – bazowo zyskać można do 10% wartości kredytu – jednak może ona ulec dalszemu zwiększeniu.

Kupujesz mieszkanie, budujesz dom? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty

Naprawdę gra warta jest świeczki – nawet kosztem nieznacznie wyższej marży kredytowej można zyskać istotną pomoc w nabyciu pierwszej nieruchomości.