Geometryczne kształty powracają do wnętrz w najróżniejszych, abstrakcyjnych kombinacjach. Figury jak trójkąt, prostokąt czy romb możemy podziwiać zarówno w trójwymiarowych wersjach mebli, jak również jako wzory na dodatkach do mieszkania. Zobaczcie sami…

Trójkąt

Oprócz dużych elementów wyposażenia wnętrza jak sofy, fotele czy meble do jadalni, figury geometryczne królują w dodatkach. / Media

Światowi projektanci zafascynowani są formą trójkąta. Na bazie tej figury powstają krzesła, fotele czy wymyślne stoliki kawowe. Za jeden z przykładów może posłużyć studio projektowe NumenForUse (które projektuje dla chorwackiej marki Kvadra). Ich miłość do trójkątów zaowocowała powstaniem fotela Polygon. Design siedziska oparty jest na wielu trójkątach, które pod wpływem zmiany kąta widzenia nabierają nowych, zaskakujących kształtów, przybierając formy wielokątów. Fotel tak spodobał się znawcom designu, że projekt ten został odznaczony prestiżowym tytułem Interior Innovation Award 2014.

Trójkąt posłużył również za bazę projektu fotela i sofy 3angle, zaprojektowanego przez studio projektowe Grupa (projektującego dla Kvadry). Wygodne siedziska z linii 3angle przenoszą inną perspektywę na konwencjonalną wersję sofy i fotela. Ich geometryczne kształty nadają meblowi niemal krystalicznej formy. Zarówno fotel jak i sofa otulają siedzącego – można w nich wygodnie posiedzieć jak i komfortowo się zdrzemnąć.

Trójkąty to również często element przewodni w projektach oświetlenia do mieszkania. Ciekawa, trójwymiarowa forma plafonu czy abażuru może dodatkowo wzbogacić wnętrze. Pamiętajmy, że trójwymiarowe powierzchnie mebli czy dodatków odbijają światło, które na nie pada, dzięki czemu można uzyskać dodatkowo oryginalny efekt wizualny.

Kwadrat

Kwadratem zainspirowała się jedna z polskich marek - FewChairs. W jednej najnowszych kolekcji firmy pojawiła się seria Bricks, w skład której wchodzi stolik kawowy oraz półki stojące lub wiszące. Meble o prostej, przejrzystej formie, dopracowane w najmniejszym szczególe, pokryte fornirem z elementami lakierowanego na błysk lub mat MDF’u – wszystkie kwadratowe i bardzo minimalistyczne.

Wielokąty

Tutaj za przykład idealnie może posłużyć Sofa Segment. Na pierwszy rzut oka widać połączone ze sobą wielokąty. Projekt natomiast nawiązuje formą do cyfr, jakie znamy z elektronicznych zegarków czy kalkulatorów sprzed lat. Sofa skonstruowana została w taki sposób, aby można ją było dowolnie modyfikować i dostosowywać we wnętrzu wedle potrzeb użytkowników. Linia produktów Segment została zaprojektowana przez zespół architektów NumenForUse dla marki Kvadra.

Oprócz dużych elementów wyposażenia wnętrza jak sofy, fotele czy meble do jadalni, figury geometryczne królują w dodatkach. To dzięki nim najszybciej i często najtaniej można odświeżyć wnętrze i nadać mu nowego charakteru, koloru czy przeciwnie – zrównoważyć barwy w mieszkaniu. Modne w ostatnim czasie stały się trójwymiarowe tapety w trójkąty, które są świetnym zastępstwem dla dość kosztownych paneli ściennych. Nowoczesne wielokąty można również spotkać na miękkich dodatkach jak poduchy, dywany, pościel oraz na obrazach czy plakatach ściennych, podkładkach na stół itd. Trudno więc narzekać na wybór geometrycznych dodatków do wnętrz, a ograniczają nas wyłącznie własne upodobniania, gusta i potrzeby domowników.