Po słabym pierwszym półroczu deweloperzy chętniej wydają pieniądze na tereny pod nowe inwestycje, przede wszystkim pod projekty mieszkaniowe. Na przeszkodzie stoją jednak problemy z finansowaniem zakupów.
Około 600 mln zł wydali deweloperzy na grunty inwestycyjne od stycznia do końca września 2013 r. – szacuje działająca na rynku nieruchomości komercyjnych agencja Colliers International. W III kw. w działki zainwestowali tyle, ile przez pierwsze półrocze. Szczególnie aktywne na rynku gruntów były firmy specjalizujące się w projektach mieszkaniowych. – Właśnie w tej grupie deweloperów widzimy w ostatnich miesiącach wyraźny wzrost zainteresowania kupnem gruntów. W III kw. ich udział w zakupach pod względem wartości zawartych umów wzrósł do 35 proc. W poprzednich kwartałach wynosił ok. 20 proc. – szacuje Emil Domeracki z Colliers.
Tę tendencję potwierdzają inne duże agencje nieruchomości. – Widać wyraźne ożywienie po stronie dużych i doświadczonych deweloperów, którzy bądź wykorzystali swoje dotychczasowe rezerwy gruntów, bądź też z różnych względów zamierzają dywersyfikować portfel – wskazuje Karina Kreja z agencji CBRE.