W połowie sierpnie członkowie sejmowej podkomisji, pracującej nad zmianami w programie Mieszkanie dla Młodych, zdecydowali się podnieść limity cenowe. Graniczna cena jednego metra kwadratowego dotowanych mieszkań została podniesiona o 10%. Może mieć to spore znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, bowiem poprzednie zasady ustalania limitów, mogły skutkować sporymi trudnościami w znalezieniu mieszkań spełniających kryteria programu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Wspomniana podwyżka zdaje się rozwiązywać ów problem. Już za kilkanaście tygodni zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i innych części Polski, będą mieli szansę nabywać lokale z rządową dopłatą. Warto więc sprawdzić, które krakowskie inwestycje obecnie mogą być zakwalifikowane do MdM-u. Ceny nie przekraczają 5000 zł/mkw.

MdM w Krakowie / Media

Limity cenowe MdM-u mają się opierać na miejscowym koszcie odtworzenia jednego metra kwadratowego budynku mieszkalnego. Jest to takie samo rozwiązanie, jak w przypadku wygaszonej Rodziny na Swoim. Według ostatnich rozwiązań poselskich, graniczna wartość ceny jednostkowej dotowanego mieszkania ma wynosić 110% kosztu odtworzenia (poprzednio 100%) - zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Reklama

W chwili obecnej wysokość kosztu odtworzenia 1 mkw. krakowskich budynków wynosi 4452 zł. 30 września bieżącego roku ta wartość zostanie zaktualizowana, jednak ewentualne zmiany nie wpłyną w znaczącym stopniu na limit cenowy dla Stolicy Małopolski. Przyjmując aktualny koszt odtworzenia limit wyniesie 4897 zł/mkw.

Reklama

Z danych zgromadzonych w portalu RynekPierwotny.com wynika, że to hipoteczne kryterium cenowe (a więc 4897 zł/mkw.) w chwili obecnej spełniają lokale znajdujące się w sześciu krakowskich inwestycjach. Uwzględniając limit powierzchni, czyli 75 mkw. jakie przewiduje MDM, okazuje się, że łączna podaż mieszkań nie przekracza dwunastu sztuk (sic!).

Ta liczba nie napawa raczej optymizmem. Na szczęście, analizując rynek nieco dokładnie, okazuje się, że faktyczna dostępność mieszkań podlegających dotowaniu MdM-u nie jest taka zła. W chwili obecnej w Krakowie deweloperzy oferują sporo lokali, których cena jednostkowa nieznacznie przekracza wartość przyjętego limitu, czyli 4897 zł/mkw. W chwili obecnej, analizując zbiorcze dane portalu RynekPierwotny.com, okazuje się, że w Krakowie można obecnie znaleźć prawie 600 nowych mieszkań, których cena jednego metra kwadratowego nie przekracza 5000 zł. Średni metraż tych mieszkań to ok. 55 mkw., zaś cena ofertowa wynosi około 261 000 zł. Jeden metr kwadratowy dla niemal wszystkich lokali z tej grupy, znajduje się na poziomie 4900 zł brutto 4999 zł lub 5000 zł brutto. Wartości takie, praktycznie gwarantują kwalifikację do programu MdM.