Specjalna sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem ustawy wprowadzającej program Mieszkanie dla Młodych. Posłowie zdecydowali się rozszerzyć program o osoby, które będą chciały zakupić na rynku pierwotnym domy jednorodzinne, a nie tylko mieszkania. Powierzchnia użytkowa tych domów nie będzie mogła przekraczać 100 mkw., a dopłata będzie przyznawana do 50 mkw. powierzchni.
Komisja zmieniła też zapisy dotyczące cen lokali kupowanych w ramach MdM. Zgodnie z pierwotnym projektem rząd miał dopłacać do ceny równej średniemu kosztowi odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w gminie, na której terenie położony jest lokal. – Zaproponowaliśmy, aby cena mogła być równa 1,1 jego wartości. Chcemy w ten sposób uniknąć sytuacji takiej jak przy Rodzinie na Swoim, kiedy w dużych miastach trudno było znaleźć mieszkanie spełniające kryteria programu. Dopłaty do kredytów będą jednak nadal wypłacane według średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. lokalu – mówi DGP poseł Bożenna Bukiewicz z Platformy Obywatelskiej.
Na limitach w ramach Rodziny na Swoim mocno tracił m.in. Kraków, gdzie nikła część oferty mieściła się w wymogach programu i ten praktycznie nie działał. Deweloperzy chwalą zwiększenie wskaźnika, ale uważają, że to wciąż za mało.
– W dużych miastach może być trudno o lokal w ramach Mieszkania dla Młodych. Kupujący nadal będą ograniczeni do zakupu najtańszych lokali na dalekich obrzeżach miast – mówi DGP przedstawiciel jednej z firm deweloperskich.
Posłowie zdecydowali też, że osoby spełniające kryteria uczestnictwa w MdM, budujące domy o powierzchni do 100 mkw. w systemie gospodarczym będą mogły także po 2014 r. korzystać ze zwrotu części VAT za materiały budowlane. Nie będą jednak objęte rządowymi dopłatami do kredytów.
Pod koniec sierpnia projektem ustawy mają się zająć połączone komisje infrastruktury i finansów publicznych. Posłowie też wtedy mogą zgłaszać poprawki. Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 roku. Rodzina bezdzietna i singiel mają w ramach MdM dostać z budżetu państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc., a jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 mkw. mieszkania o powierzchni do 75 mkw.