Przybywa osób, które nie chcą kupować mieszkań w stanie deweloperskim, czyli tylko z tynkiem, wylewkami oraz wyprowadzonymi instalacjami wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną, i zamawiają u deweloperów wykończenie. Nie przeszkadza im, że podnosi to cenę 1 mkw. o kilkaset złotych.
Reklama
Deweloperzy sprzedają więcej / Dziennik Gazeta Prawna
W JW Construction w 2012 r. ponad 20 proc. klientów kupiło mieszkanie wykończone pod klucz. – Spodziewamy się, że taki odsetek utrzyma się w bieżącym roku. Klienci chętnie korzystają z tej opcji ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Kupując materiały budowlane, zapłacimy 23 proc. podatku, podczas gdy zakup wykończonego przez dewelopera lokalu obciążony jest podatkiem w wysokości 8 proc. VAT – mówi Małgorzata Ostrowska z zarządu JWC.

Reklama
Lokale wykończone stanowią też ok. 20 proc. sprzedaży w Dolcanie. Z kolei w FB Antczak wykańczanych jest ok. 15 proc. wszystkich sprzedawanych mieszkań, a w przypadku domów wskaźnik ten sięga ok. 20 proc.
Jednak choć popularność wykończenia lokali przez deweloperów rośnie, na razie niewiele spółek budowlanych decyduje się na budowanie całych osiedli pod klucz. Pozwalają sobie na to tylko deweloperzy realizujący inwestycje z górnej półki, gdzie wyższa cena metra kwadratowego nie ma wielkiego znaczenia dla kupującego lub są to typowe mieszkania inwestycyjne, np. z przeznaczeniem na wynajem. Zdecydowała się na to np. spółka Dolnośląskie Inwestycje, która we Wrocławiu buduje 149 mikroapartamentów. – Takie mieszkania są nabywane przez klientów w celu inwestycyjnym, na wynajem. Przygotowanie lokalu pod klucz jest dla nabywcy wygodniejsze – mówi Dariusz Wilczewski, prezes firmy.
Deweloperzy nie spodziewają się, aby szybko stało się standardem wykańczanie pod klucz również popularnych mieszkań, choć w innych krajach naszego regionu, np. na Węgrzech, jest to norma. – W segmencie mieszkań popularnych kluczową rolę odgrywa cena. Klienci oczekują mieszkań w standardzie deweloperskim i wolą we własnym zakresie wykończyć swoje lokum – mówi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro, które wykończenie oferuje w przypadku najbardziej prestiżowych inwestycji.
Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development, dodaje, że zdecydowana większość kupujących podejmuje się wykończenia mieszkania samodzielnie w przekonaniu, że zrobi to taniej, niż proponuje deweloper. – W rzeczywistości efekt jest często odwrotny, a poniesione koszty przewyższają ofertę przedstawioną przez firmę budowlaną. Wynika to przede wszystkim z preferencyjnych cen, jakie ze względu na skalę zakupów otrzymują deweloperzy od dostawców materiałów wykończeniowych – mówi.
Paweł Grząbka, prezes CEE Property Group, firmy doradczej na rynku nieruchomości, podaje z kolei powód małej popularności inwestycji wykończonych pod klucz wśród deweloperów. – Wielu nie chce tego robić, aby uniknąć ewentualnych dodatkowych problemów z reklamacjami. Między innymi z tej przyczyny mieszkania budowane od razu pod klucz i tak oferowane klientom to w Polsce niewielka część sprzedaży – tłumaczy.