Mogłoby się wydawać, że w dziedzinie tak podstawowej jak meble do jadalni trudno wymyśleć cokolwiek nowego. Stoły i krzesła są z nami od wieków i często nawet nie zauważamy ich w naszych wnętrzach.

Katarzyna Barwińska z Le Pukka concept store podpowiada jakie meble do jadalni są w tym sezonie najmodniejsze i na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu tej przestrzeni. Salone Internazionale del Mobile to jedna z największych imprez w branży designerskiej na świecie. Podczas tegorocznej edycji, która miała miejsce w kwietniu tego roku pośród wielu firm naszą uwagę zwróciła włoska marka Infiniti Design – producent mebli m in. do jadalni. Zaprezentowała ona nowe podejście do projektowania mebli w swojej najnowszej kolekcji stołów, krzeseł.

A jakie są trendy?

Jeśli zależy nam aby wnętrze naszego domu było urządzone wedle najnowszych trendów warto sprawdzić oferty włoskich marek jak np. Infiniti. Najnowsza kolekcja tej marki oferuje niecodzienne połączenia faktur, materiałów i kształtów. Znajdziemy w niej między innymi ażurowe, kolorowe krzesła z tworzyw sztucznych, tapicerowane wysokie fotele z podnóżkami, krzesła drewniane oraz minimalistyczne stoły do jadalni. Odważne połączenia tradycyjnych surowców takich jak drewno z nowoczesnymi materiałami syntetycznymi oraz polerowanej stali z tapicerowanymi siedzeniami wprowadzają do naszych pomieszczeń klimat światowego designu. W jadalni świetnie sprawdzą się lakierowane na błysk krzesła o intensywnych barwach, a dla wielbicieli klasycznych mebli siedziska z drewna, które również mogą być kolorowe. Trendem ostatnich miesięcy jest również dobór krzeseł do jadalni w różnych odcieniach. Ożywiamy i zmieniamy tym wnętrze i nadajemy mu nowego wyrazu czego zazwyczaj potrzebujemy po szarej zimie.

Stoliczku – rozłóż się!

Co zrobić, kiedy metraż naszego wnętrza nie pozwala na dużą 6-8 osobową piękną ławę w salonie czy jadalni? Do dyspozycji mamy ogromną ofertę niemniej oryginalnych stołów rozkładanych. Takie modele mają zazwyczaj zamontowane specjalne mechanizmy do rozsuwania blatu, a w komplecie otrzymujemy dodatkowy element do wypełnienia i powiększenia stołu. Dzięki temu na co dzień nasz blat może być 2-4 osobowy, ale w każdej chwili można go bez problemu powiększyć. Pięknie wyglądają np. stoły z lakierowanymi na błysk białymi blatami i drewnianymi nogami, a do tego taka powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu w czystości.

Oświetlmy!

Aby czas spędzony w jadalni był przyjemnością warto wcześniej zaplanować oświetlenie. Na przykład nad blatem o wymiarach 160 x 90 cm przy standardowej wysokości sufitu (około 2,60 – 2,70 m) nie powinniśmy wieszać dużej lampy o średnicy 80 cm, i odwrotnie – mieszkając w pomieszczeniu o wysokości ponad 3 m oraz posiadając stół o wymiarach 260 x 120 cm nie możemy umieścić lampy o średnicy 40 cm. Często właśnie przy dużych, wysokich mieszkaniach i domach pojawia się problem ze znalezieniem i dopasowaniem odpowiedniej lampy. W przypadku dużych powierzchni i stołów należy umieścić dwa źródła światła nad stołem i powiesić dwie takie same lampy np. o średnicy 40 cm – wtedy oświetlenie będzie pełniło swoją funkcję użytkową, a dodatkowo także ozdobną. Możemy również wybrać jedną długą, prostokątną lampę o długości min. 70 cm. Warto zwrócić również uwagę na tonację żarówek, te w ciepłych tonacjach dadzą najlepszy efekt – przytulności i ciepła.

Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu oświetlania w jadalni i dobraniu stołu i krzeseł do naszych potrzeb i zgodnie z naszym gustem będziemy chętnie spędzać tam czas nie tylko podczas spożywaniu posiłków, ale również czytając książkę, pracując, czy siedząc długie wieczory ze znajomymi grając
w karty.