W tym sezonie w urządzaniu wnętrz królować będą kolorowe meble i dodatki. Jak wprowadzić kolor do mieszkania, żeby nie przesadzić - doradza Katarzyna Barwińska właścicielka Le Pukka concept store.

Zacznijmy od tego, że na pewno najłatwiej będzie wprowadzić kolory do mieszkania osobom, które mają je urządzone w monochromatycznych kolorach. Do czerni i bieli pasują w zasadzie wszystkie barwy i łatwiej jest takie wnętrze ożywić i nadać mu nowego charakteru. W takim mieszkaniu w pokoju dziennym można zaplanować kolorowe regały czy półki na książki (np. Kare Design) lub sofę w odważnych barwach (duży wybór pięknych, kolorowych wzorników obicia sof posiada marka Kvadra). Jeśli mieszkanie nie pozwala na duże zmiany, zastanówmy się nad dodatkami do gabinetu, sypialni czy jadalni. Idealnym rozwiązaniem mogą być małe, przenośne regały, pomocniki do biurka czy małe stoliczki kawowe lub kolorowe parawany i krzesła.

Istotne jest również znaczenie kolorów i ich wpływ na człowieka. Np. żywe, ciepłe barwy jak czerwień, żółć czy pomarańcz pobudzają nas, wpływają pozytywnie na nasz nastrój i na naszą psychikę. Warto zaplanować takie kolory w pokoju dziennym lub w łazience. Natomiast uspokajająca i kojąca zieleń, sprawdzi się w sypialni lub pokoju do pracy.

Ciekawym pomysłem na dodanie mieszkaniu barw są meble z frontami z luster. Dzięki wykorzystaniu szklanych, odbijających powierzchni, nasze wnętrze może bardzo wiele zyskać. Np. stolik kawowy czy komoda – mebel wykonany cały z luster będzie obijał kolory, które pojawią się wokół niego. Jeśli powiesimy nad nim kolorową lampę, efekt kolorystyczny będzie podwójny. Lustrzane meble będą dodatkowo odbijały również światło dzienne, kolor kanapy, czy inne przedmioty stojącej nieopodal, a w zależności od miejsca, w którym usiądziemy wrażenia będą odmienne.

Jeśli w naszym wnętrzu mieszkają już jakieś kolory to przed wyborem kolejnych mebli warto przemyśleć, jakie barwy dodać do wnętrza. Optycznego bałaganu nie zrobimy skupiając się na maksymalnie trzech barwach w jednym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem do takich wnętrz będzie dobór małych kolorowych elementów wyposażenia wnętrza jak lampy, poduszki na sofę i krzesła, kolorowe rolety, donice na kwiaty lub dodatki kuchenne i zastawa. Nie wymagają one dużego nakładu finansowego, a dodadzą wnętrzu wiele uroku.
Planując zarówno duże jak i małe zmiany kolorystyczne w mieszkaniu warto skorzystać z porady dekoratora wnętrz, architekta lub obsługi w sklepie z wyposażeniem wnętrza. Eksperymentując z kolorami łatwo bowiem przesadzić i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. A chodzi przecież o to, aby przebywanie w domu wśród wybranych mebli i dodatków było dla nas przyjemnością
i łączyło się z miłymi wrażeniami estetycznymi.