To ostatni rok funkcjonowania preferencyjnych kredytów na zakup ziemi rolnej - przypomina senator Jerzy Chróścikowski.

Przewodniczący senackiej komisji rolnictwa i jednocześnie szef związku zawodowego rolników indywidualnych „Solidarność” uważa, że rząd powinien już teraz wystąpić do unijnych instytucji o zgodę na wydłużenie możliwości przyznawania takich kredytów do maja 2016 roku. Chróścikowski przypomina, że jest rolą premiera, by o te sprawy walczył.

Tymczasem rząd z góry zakłada, że tej sprawy nie da się załatwić - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej senator. Przewodniczący senackiej komisji rolnictwa nie rozumie postępowania rządu w tej sprawie tym bardziej, że leży ona w interesie polskich rolników.

Rzecznik prasowy PSL Krzysztof Kosiński powiedział IAR, że ludowcy doceniają korzyści płynące z kredytów preferencyjnych, lecz ten temat nie był jeszcze przedmiotem rozmów w stronnictwie. W jego opinii jest zasadne, by o taka zgodę wystąpić. Rzecznik powiedział, że temat ten będzie przedmiotem rozmów klubu PSL z ministrem rolnictwa.

1 maja 2016 roku minie 12-letni okres ochronny na swobodny obrót ziemią rolną w Polsce wynegocjowany przez Polskę przed wejściem do Unii Europejskiej. W 2009 roku Unia Europejska zgodziła się na przedłużenie obowiązujących w Polsce dopłat do kredytów na zakup ziemi przez rolników. Termin ten mija z końcem tego roku. Dopłaty do preferencyjnych kredytów traktowane są przez Unię Europejską jako pomoc publiczna.