Największą umową w regionie była sprzedaż za 475 mln euro przez ING Real Estate Development Złotych Tarasów w Warszawie, których nabywcą został fundusz zarządzany przez AXA REIM. Inne ważne umowy w Polsce w tym okresie - to sprzedaż przez Prologis części swojego portfela firmie Hines za kwotę 96 mln euro oraz zakup przez firmę Rockspring centrum handlowego Alfa Olsztyn od funduszu Arka BZ WBK za 84 mln euro.

Polski rynek najaktywniejszy

Według analityków aktywność inwestycyjna w branży nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2012 r. spadła w porównaniu do analogicznego okresu w 2011 r. o 60 proc. 83 proc. wszystkich transakcji miało miejsce w Polsce i w Rosji.

Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE Przemysław Felicki podkreślił, że wraz z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, polski rynek jest najczęściej wymieniany przez inwestorów jako obszar ich zainteresowań. "Na naszym rynku aktywne są fundusze inwestycyjne z Niemiec oraz inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, jak i lokalne podmioty. Mimo to, w bieżącym roku Polska może nie osiągnąć wolumenu transakcji, który zanotowaliśmy w 2011 r., czyli 2,5 mld euro" - stwierdził.

Zdaniem analityków obserwowany w ostatnich latach boom na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był napędzany głównie wysoką podażą powierzchni komercyjnych.

CBRE to firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych z siedzibą główną w Los Angeles, zatrudniająca około 34 tys. pracowników i obsługująca inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w ponad 300 biurach na całym świecie.