Z najnowszej edycji raportu "Pierwotny rynek mieszkaniowy", opracowanego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson za IV kwartał 2011 r. wynika, że na tle innych miast Warszawa jest liderem, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Tylko 0,3 proc. nowych mieszkań w stolicy jest w cenie do 5 tys. zł za m kw. W cenie powyżej 15 tys. zł za m kw. w Warszawie było aż 3,7 proc. lokali, podczas gdy np. we Wrocławiu - 0,4 proc.

Zdaniem analityków tak wysoki poziom cen w stolicy można uznać za efekt zarówno cen działek deweloperskich, które w Warszawie osiągają najwyższe poziomy oraz również wyższych kosztów robocizny. W rozpatrywanej grupie miast największą część całej podaży, więcej niż jedną trzecią, tanie lokale mieszkalne stanowią w Gdańsku, gdzie lokale w cenie do 5 tys. zł stanowią 35,4 proc. oferty deweloperskiej. Najbardziej jednorodna oferta występuje z kolei w Poznaniu, gdzie mieszkania w cenie od 5 do 7 tys. zł za m kw. stanowią 78,9 proc. oferty oraz we Wrocławiu, gdzie takie lokale stanowią 75 proc. oferty.

Według pełnomocnika zarządu w firmie Emmerson Jarosława Skoczenia taka sytuacja jest wynikiem strategii deweloperów, którzy koncentrują się na budowie mieszkań, które najłatwiej sprzedać. "Już od jakiegoś czasu największym zainteresowaniem klientów cieszą się tzw. mieszkania kompaktowe - zazwyczaj 2- lub 3- pokojowe, ustawne lokale o niewielkim metrażu" - powiedział PAP Skoczeń.

Dodał, że lokale takie mają zazwyczaj średni standard i co najważniejsze - relatywnie niskie ceny. Przedstawiciele branży mają świadomość, że mieszkania, których ceny będą przewyższać najpopularniejszy w danym mieście przedział cenowy, mogą mieć problem ze znalezieniem nabywców.

Potwierdza to Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. "To prawda, deweloperzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, których nie stać na większe, droższe mieszkania, dostosowują do tego swoje projekty" - powiedział PAP Bielecki.

Dodał, że kryzys wymusił oszczędzanie, ale często dzieje się to kosztem pogorszenia standardu lokali.

Według agencji Emmerson średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w czwartym kwartale 2011 r. wyniosły w Warszawie 8,5 tys. zł z m kw., w Krakowie 6,9 tys. zł za m kw., w Poznaniu - 6,5 tys. zł za m kw., we Wrocławiu - 6,4 tys. zł za m kw., a w Gdańsku - 6,3 tys. zł za m kw.