W 2011 r. na warszawski rynek nieruchomości biurowych trafiło jedynie 120 tys. m kw., co stanowi najniższy wynik od połowy lat 90-tych. W tym czasie w sześciu innych głównych miastach zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej zwiększyły się o ponad 74,5 tys. m kw.

Dyrektor z Jones Lang LaSalle Anna Kot w komentarzu do raportu podkreśla, że w 2011 r. rozpoczęła się w Warszawie realizacja kilku nowych inwestycji biurowych, dzięki czemu podaż zwiększy się w drugiej połowie tego roku.

"Prognozujemy, iż w 2012 r. w stolicy łącznie do użytkowania oddanych zostanie około 254 tys. m kw. biur - dwukrotnie więcej niż w roku 2011 i o 26 proc. więcej w odniesieniu do danych z 2010 r." - powiedziała Kot.

Dodała, że w całej Polsce realizowane są obecnie nowoczesne obiekty biurowe o łącznej powierzchni ponad 1 mln mkw., co oznacza ponad 100-proc. wzrost w odniesieniu do stanu z początku 2011 r. Najwięcej buduje się w Warszawie (592 tys. mkw.) i Wrocławiu (prawie 100 tys. mkw.). Stawki czynszów wynoszą 11-25 euro za mkw. miesięcznie, zależnie od lokalizacji i standardów.

Analitycy są zgodni, że rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych w Polsce można podzielić na dwie główne strefy: Warszawę oraz resztę Polski. Joanna Mroczek z firmy doradczej CBRE zajmującej się analizą nieruchomości komercyjnych podkreśla, że Warszawa przyciąga przede wszystkim przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na Polski rynek.

"Oprócz prestiżu, jaki daje lokalizacja siedziby w stolicy Polski, miasto oferuje również relatywnie dobrą infrastrukturę transportową, sąsiedztwo wielu znanych, międzynarodowych firm" - powiedziała PAP Mroczek.

Z danych CBRE wynika, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wynoszą obecnie 3 mln 597 tys. m kw., w Krakowie - 528 tys. m kw., we Wrocławiu - 400 tys. m kw., w Trójmieście - 365 tys. m kw.