Według opublikowanego w poniedziałek raportu "Marketbeat Polska - Wiosna 2012", największym zainteresowaniem inwestorów w 2011 r. cieszył się sektor handlowy, w którym zawarto transakcje o łącznej wartości ok. 1,17 mld euro.
Nieznacznie ustępował mu sektor biurowy (1,15 mld euro). Rynek biurowy był jednak największym beneficjentem dobrej koniunktury - łączna wartość transakcji w porównaniu z 2010 r. wzrosła o ponad 86 proc. Wciąż jednak jest to prawie o połowę mniej niż w rekordowym roku 2006, a transakcje dotyczą niemal wyłącznie rynku warszawskiego.
Najmniejsze zainteresowanie magazynami
Niższą aktywność inwestorzy wykazali w sektorze magazynowym, gdzie zawarto transakcje na 165 mln euro.
Największą galerią handlową oddaną do użytku w ubiegłym roku było rzeszowskie Millenium Hall o powierzchni 49 tys. m kw. W sumie w 2011 r. w Polsce oddano do użytku łącznie ok. 700 tys. m kw. powierzchni handlowej brutto, dzięki czemu jej całkowite zasoby w kraju wyniosły 10,6 mln m kw.
Na początku 2012 r. w budowie było ponad 800 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Analitycy szacują, że podaż w najbliższych dwóch latach utrzyma się na poziomie porównywalnym do roku 2011.
"Rok 2011 był na polskim rynku nieruchomości handlowych kolejnym rokiem stabilizacji w zakresie popytu, podaży i czynszów" - ocenia starszy analityk z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield Katarzyna Michnikowska.
Rośnie rynek biurowy
Na biurowym rynku najmu w ubiegłym roku zanotowano rekordowy popyt, którego 29 proc. stanowiły odnowienia i renegocjacje umów. Podaż biur w dalszym ciągu spadała, w reakcji na zaostrzone kryteria kredytowania inwestycji przez banki. Z tego względu po raz kolejny bardzo wzrosło znaczenie umów przednajmu, zawieranych przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych obiektów.
Całkowita wielkość zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej na rynku warszawskim wynosi 3 mln 597 tys. m kw. Biurowe zasoby pozostałych ośrodków biznesowych Polski wynoszą ponad 2 mln m kw.
"W Warszawie ze względu na małą podaż nowych inwestycji spadł poziom biurowych pustostanów. Nie wpłynęło to jednak znacząco na wzrost czynszów - mówi Paulina Misiak z Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.
Analitycy Cushman & Wakefield oszacowali, że na koniec roku 2011 zasoby powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce osiągnęły 7 mln m kw. Wartość zawartych transakcji najmu zwiększyła się o 34 proc. Zainteresowanie najemców skupiło się przede wszystkim na magazynach położonych w regionie Warszawy (41 proc.), Górnego Śląska (20 proc.), Wrocławia (12 proc.) i Poznania (11 proc.).
Analitycy innych firm doradczych także mówią o dobrych wynikach na rynku nieruchomości komercyjnych w 2011 r. Według firmy doradczej CBRE, w roku 2011 nastąpiło dalsze ożywienie na tym rynku, które rozpoczęło się już pod koniec 2010 r. "Popyt na nowe biura zwiększał się z kwartału na kwartał, a biorąc pod uwagę obecny poziom zapytań o nowe powierzchnie, oceniamy, że najem będzie wzrastał w tempie około 10 proc. rocznie w perspektywie 2-3 lat" - powiedział dyrektor zarządzający CBRE w Polsce Colin Waddell.
Według CBRE popyt na powierzchnię handlową na największym rynku tych powierzchni w Polsce, czyli w Warszawie, jest większy od podaży.
Rośnie także popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową. Całkowita ilość powierzchni wynajętej w 2011 r. wyniosła 1,86 mln m kw. i przekroczyła o 30 proc. poziom zarejestrowany rok wcześniej.