statystyki

Blok jak hotel. Najem krótkoterminowy zmienia tkankę społeczną śródmieść

autor: Piotr Wójcik11.10.2020, 19:00
Zgodnie z pierwotną ideą ekonomii współdzielenia na najmie krótkoterminowym mieli dorabiać sobie zwykli ludzie

Zgodnie z pierwotną ideą ekonomii współdzielenia na najmie krótkoterminowym mieli dorabiać sobie zwykli ludzieźródło: ShutterStock

Szczytna idea mówiąca o rozproszeniu kapitału i umożliwieniu czerpania dywidendy nawet maluczkim na rynku wynajmu krótkoterminowego przegrywa z realiami.

E konomia współdzielenia miała być nową, lepszą i bardziej przyjazną twarzą wolnorynkowego kapitalizmu. Dzięki niej każdy miał stać się przedsiębiorcą, używając w tym celu niewykorzystywanych na co dzień osobistych aktywów – samochodu, pustego pokoju w mieszkaniu czy nawet własnej energii (np. w charakterze maszyny sprzątającej lub wykonującej proste usługi naprawcze). Miało to być też przyjazne dla środowiska dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu istniejących zasobów. Wnet okazało się, że ekonomia współdzielenia ma w sobie więcej drapieżności niż tradycyjne, dobrze już poznane i w miarę oswojone korporacje. Sztandarowym przykładem stał się Uber, który błyskawicznie sprekaryzował zawód taksówkarza, zamieniając kierowców w jednoosobowe firmy.

Prawo krajowe i lokalne

Nie takie sympatyczne, jak się początkowo wydawało, okazały się także platformy najmu krótkoterminowego lokali mieszkalnych, takie jak Airbnb czy Booking.com. Doszło do tego, że kolejne miasta zaczęły wprowadzać ograniczenia w najmie krótkoterminowym na swoim terenie. W Berlinie każdy, kto chce wynajmować mieszkanie turystom, musi uzyskać zgodę władz dzielnicy. Względnie łatwe jest jedynie wynajmowanie pokoju w lokalu, w którym się samemu mieszka. Wtedy wystarczy uzyskać numer identyfikacyjny. W czasie pierwszych 12 miesięcy obowiązywania restrykcji władze dzielnic wystawiły mandaty na sumę 1,5 mln euro za nielegalne wynajmowanie mieszkań turystom. Zdecydowanie dalej poszła Barcelona, która już kilka lat temu wprowadziła konieczność uzyskania licencji na najem krótkoterminowy oraz ukarała Airbnb grzywną wysokości 600 tys. euro za oferowanie niezarejestrowanych mieszkań. W tym roku autonomiczne władze Katalonii zupełnie zakazały krótkoterminowego najmu dla turystów w stolicy regionu. Zakaz obowiązuje od sierpnia. Nieco wcześniej Amsterdam zakazał najmu krótkoterminowego w centrum miasta. Aktywiści z „Miasto jest nasze” zwracają uwagę, że do wprowadzenia restrykcji przygotowuje się Praga, której prezydent Zdenek Hrib postuluje, by dopuszczalne było wyłącznie podnajmowanie pojedynczych pokoi. Najem krótkoterminowy całych mieszkań byłby możliwy jedynie na czas wyjazdu stałych lokatorów. Airbnb oferuje w Pradze 15 tys. lokali, a czynsze w stolicy Czech wzrosły przez pięć ostatnich lat o 44 proc.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lokator(2020-10-12 08:03) Zgłoś naruszenie 01

    Tam gdzie są mieszkania lokatorskie dla rodzin nie powinno być wynajmu dla turystów, studentów, mieszkań na godziny, dni. To utrapienia dla rodzin, balangi do świtu, obcy na okrągło, brak poszanowania mienia, tupanie po schodach i jeżdżące windy przez całą noc. Albo hotel albo budynek mieszkalny dla stałych lokatorów, którzy chcą spokojnie żyć i funkcjonować. Hotel ma recepcję i obowiązek rejestracji gości, więc anonimowi nie są. W wynajmie prywatnym wszystko jest anonimowe. Rodzice rano wychodzą do pracy, dzieci 12/16 lat idą same do szkoły i nigdy nie wiedzą kogo spotkają na korytarzu, w windzie, kto zapuka do drzwi mieszkania!!! Jak na Dworcu Centralnym!!! To jest nienormalne!!! Kupuję mieszkanie za pełną wartość, często kredyt i zobowiązanie na lata i nie wiem czy sąsiedni lokal nie będzie hotelem???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie