statystyki

Deweloperzy nie chcą, ale obniżają ceny

autor: Łukasz Wilkowicz10.08.2020, 11:31; Aktualizacja: 10.08.2020, 11:31
Jednak wciąż w niewielu miastach deweloperzy spuścili z tonu, jeśli chodzi o ceny ofertowe. Najbardziej w Gdańsku i Łodzi – o ok. 100 zł na metrze. W Szczecinie cena ofertowa podskoczyła o ponad 400 zł za 1 mkw., w Krakowie o ponad 500 zł, a w Kielcach o 662 zł.

Jednak wciąż w niewielu miastach deweloperzy spuścili z tonu, jeśli chodzi o ceny ofertowe. Najbardziej w Gdańsku i Łodzi – o ok. 100 zł na metrze. W Szczecinie cena ofertowa podskoczyła o ponad 400 zł za 1 mkw., w Krakowie o ponad 500 zł, a w Kielcach o 662 zł.źródło: ShutterStock

W I kwartale Narodowy Bank Polski nie dostrzegał jeszcze wpływu pandemii na nasz rynek mieszkaniowy, ale dane dotyczące II kwartału, jakie zostały opublikowane przez NBP przed weekendem, wskazują, że w okresie kwarantanny ten wpływ był już widoczny. Wskazuje na to pierwszy od ponad trzech lat zasięg spadków cen na rynku pierwotnym.

Bank centralny monitoruje ceny w 17 głównych ośrodkach miejskich. W II kwartale w 10 z nich ceny, przy jakich klienci zawierali umowy z deweloperami, poszły w dół. W pierwszych trzech miesiącach roku minimalna obniżka miała miejsce tylko w Lublinie. Teraz spadki przekraczające 300 zł na metrze kwadratowym odnotowano w Warszawie, Rzeszowie i we Wrocławiu. Warszawa nieprzerwanie jest najdroższym miejscem do zamieszkania, ale w efekcie ostatnich zmian Wrocław spadł na czwartą pozycję (dał się wyprzedzić Krakowowi), a Rzeszów – na 14. (za Lublinem).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie