statystyki

Rząd stawia na budynki bez barier

autor: Marcin Wybranowski04.08.2020, 07:00; Aktualizacja: 04.08.2020, 08:37
Schody, strach

Kolejnym z celów projektu jest również dostosowanie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych do regulacji ustawy z 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018 r. poz. 1496). Chodzi m.in. o wymóg zapewnienia minimalnego udziału lokali dostępnych dla osób niepełnosprawnych czy w podeszłym wieku w ogólnej liczbie mieszkań w budynku wielorodzinnym.źródło: ShutterStock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozwiązania prawne proponowane przez resort rozwoju mają przede wszystkim na celu ułatwienie dostępu do nieruchomości i urządzeń z nimi związanych osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zmiany wpisują się w realizację programu pt. „Budynki bez barier”.

Kolejnym z celów projektu jest również dostosowanie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych do regulacji ustawy z 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018 r. poz. 1496). Chodzi m.in. o wymóg zapewnienia minimalnego udziału lokali dostępnych dla osób niepełnosprawnych czy w podeszłym wieku w ogólnej liczbie mieszkań w budynku wielorodzinnym.

Projektowane przepisy mają też wymusić stosowanie takich rozwiązań, by mieszkańcy mający problem z poruszaniem się (w tym ci korzystający z wózków inwalidzkich) mogli bez kłopotu przejść przez furki czy pokonać drogę ze stanowiska postojowego na chodnik.

Jednak najistotniejszą zmianą objęty został par. 54 dotychczas obowiązującego rozporządzenia.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie